Abbás položil základy palestínskej ambasády v Brazílii

Abbás položil základy palestínskej ambasády v Brazílii Mahmúd Abbás (vľavo)Foto: SITA/APBRAZÍLIA 31. decembra (WEBNOVINY) – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás položil v piatok základný kameň budúceho palestínskeho veľvyslanectva v Brazílii, najdôležitejšej latinskoamerickej krajiny, ktorá uznala palestínsky štát. Po Brazílii uznali palestínsky štát s hranicami spred šesťdňovej vojny v roku 1967, počas ktorej Izrael obsadil Západný breh a Pásmo Gazy, Argentína, Bolívia a Ekvádor. Uruguaj tak urobí začiatkom roku 2011. Ďalšie latinskoamerické krajiny vrátane Kuby, Nikaraguy, Costa Riky a Venezuely ho uznali už pred niekoľkými rokmi.

Po slávnostnej ceremónii sa Abbás má stretnúť s dosluhujúcim brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silva, aby sa mu poďakoval za uznanie palestínskej štátnosti. V sobotu sa Abbás zúčastní na inaugurácii da Silvovej nástupkyne Dilmy Rousseffovej. V Brazílii žije približne 50 000 palestínskych imigrantov.

Uznanie palestínskeho štátu najväčšími latinskoamerickými krajinami rozhnevalo Izrael aj USA, ktoré tvrdia, že palestínsky štát môže vzniknúť len ako výsledok mierovej zmluvy. Abbás sa však odmietol vrátiť k rokovaciemu stolu, keďže Izrael nemieni zmraziť výstavbu domov na územiach, na ktoré si Palestínčania robia nárok.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné