Agentúra S&P zhoršila výhľad ratingu USA

Agentúra S&P zhoršila výhľad ratingu USA Foto: product-reviews.netNEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s v pondelok zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny. Odôvodnila to tým, že existuje reálne riziko, že americkí politici sa nedohodnú na pláne, ako riešiť veľký deficit krajiny. Agentúra pre USA naďalej ponecháva rating na najvyššom stupni AAA, ale uviedla, že jej predstavitelia nedali jasne najavo, ako chcú riešiť dlhodobé fiškálne problémy.

S&P uviedla, že jej krok signalizuje, že existuje pravdepodobnosť jedna ku trom, že v priebehu dvoch rokov by mohla dlhodobý rating USA znížiť. "Pretože USA v porovnaní s inými krajinami s ratingom na stupni AAA podľa nás majú veľmi veľké rozpočtové deficity a zvyšujúci sa štátny dlh a cesta riešenia týchto problémov nám nie je jasná, revidovali sme náš výhľad v prípade dlhodobého ratingu na negatívny zo stabilného," uviedla S&P vo vyhlásení.

"Takýto titulok je dosť šokujúci. Úvodná reakcia je taká, že je to negatívne pre všetky dolárové aktíva," povedal Lou Brien, analytik spoločnosti DRW Trading. Po správe o kroku S&P americký dolár oslabil oproti euru. Americký štátny dlh sa po finančnej kríze z rokov 2007 až 2009 vyšplhal na vyše 60 % hrubého domáceho produktu a pri predpokladanom deficite štátneho rozpočtu na úrovni viac ako 1 bil. USD sa očakáva jeho ďalšie zväčšenie. Predstaviteľ amerického ministerstva financií sa vyjadril, že negatívny výhľad ratingu USA zo strany S&P podceňuje schopnosť zákonodarcov USA riešiť fiškálne problémy krajiny.

USA tvrdia, že sú pripravené riešiť problém deficitov

USA sú pripravené podniknúť kroky potrebné na redukciu rastúcich rozpočtových deficitov a obe politické strany súhlasia s tým, že je čas, aby sa konalo, vyhlásila Mary Millerová, námestníčka amerického ministra financií. Vyjadrila sa tak po tom, ako ratingová agentúra Standard & Poor’s v pondelok zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny.

"Sme presvedčení, že negatívny výhľad ratingu zo strany S&P podceňuje schopnosť amerických lídrov spojiť sa pri riešení náročných fiškálnych úloh, ktorým krajina čelí," povedala námestníčka. Poznamenala pritom, že agentúra Moody’s v pondelok uviedla, že pozornosť, ktorú politici vo Washingtone v poslednom období venujú fiškálnej situácii USA "je pozitívna pre dlhodobú rozpočtovú pozíciu americkej federálnej vlády."


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné