Akciové trhy v Európe a USA posilnili, v Japonsku klesli

Akciové trhy v Európe a USA posilnili, v Japonsku klesli Foto: SITA/APLONDÝN 30. decembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v stredu posilnili. Objem obchodov síce dosiahol iba 40 % priemernej 90-dňovej hodnoty, decembrový prírastok však bude pravdepodobne najvyšší za 17 mesiacov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,2 % vyššie na úrovni 1 142,98 bodu. Akcie spoločnosti Skanska posilnili o 2,2 % po oznámení, že najväčšia škandinávska stavebná firma predáva svoj podiel v koncesii na výstavbu diaľnic v Čile, od čoho si akcionári sľubujú mimoriadne zisky. V stavebníctve si ďalej akcie spoločností Balfour Beatty, Lafarge a Vinci pripísali 1,6 až 1,7 %. Rekordné ceny medi podporili ťažobný sektor, kde akcie spoločností Xstrata, Kazakhmys a Vedanta Resources vzrástli o 1,6 až 2 %. Akcie spoločnosti Randgold Resources, ktorá sa zaoberá ťažbou zlata, posilnili o 3,4 %. V ťažobnom odvetví sa nedarilo akciám spoločnosti Rio Tinto, ktoré klesli o 0,5 %.

Akciové trhy v USA uzatvorili stredajšie obchodovanie s rastom. Pod koncoročný optimizmus na burze sa podpísali najmä očakávania, že silnejší spotrebiteľský dopyt v budúcom roku podporí hospodárky rast, čo sa prejaví aj na tvorbe nových pracovných miest. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,09 % na 11 586,06 bodu, širší Standard & Poor’s 500 vzrástol o 0,11 % na 1 259,85 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,15 % a uzatvoril na úrovni 2 666,93 bodu. Akcie prevádzkovateľa reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald’s Corp posilnili o 1,1 %, akcie spoločnosti Walt Disney posilnili o 0,9 %. Akcie spoločnosti Molycorp Inc, ktorá vlastní bane na ťažbu prvokov vzácnych zemín, vzrástli o 6,8 %. Firmu podporilo obmedzenie exportných kvót v Číne, ktorá sa na celosvetovej produkcii prvkov vzácnych zemín podieľa až 97 %.

Japonský akciový trh uzatvoril vo štvrtok, ktorý bol zároveň posledným obchodným dňom v roku, s poklesom. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,1 % na 10 228,92 bodu. Celý rok 2010 ukončil Nikkei s 3-percentnou stratou, k čomu prispel najmä silnejší japonský jen, ktorý negatívne vplýval na japonskú exportne orientovanú ekonomiku. Širší index Topix stratil 1 % a uzatvoril na úrovni 898,80 bodu. Medzi poprednými exportérmi klesli akcie spoločností Sony Corp a Panasonic zhodne o 1 %. Akcie Mizuho Financial Group klesli o 2,6 % po tom, čo druhá najväčšia banka v Japonsku oznámila, že za 30 mld. JPY kúpi preferenčné akcie v spoločnosti Orient Corp, ktorá sa zaoberá poskytovaní spotrebiteľských úverov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné