Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli Foto: SITA/APLONDÝN 29. decembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh ukončil utorkové obchodovanie s rastom a mierne tak prispel k decembrovému výraznému rastu. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,3 % na 1 140,31 bodu a je na dobrej ceste zapísať si najvýraznejší mesačný rast od marca. V pondelok index oslabil o 0,9 % v reakcií na zníženie úrokových sadzieb v Číne. Objem obchodov bol stále veľmi nízky, keďže veľa obchodníkov pred koncom roka neobchodovalo. Na začiatku obchodovania akciový trh podporila správa o japonskej priemyselnej produkcii, ktorá rástla prvýkrát za posledných šesť mesiacov. Negatívne na trh však vplývala slabšia než očakávaná nálada amerických spotrebiteľov a údaje z trhu obytných nehnuteľností USA. V bankovom sektore sa darilo rakúskej Erste Bank, ktorej akcie poskočili o 2 %, pod čo sa podpísalo to, že centrálna banka zverejnila pozitívny výhľad zisku pre rakúske banky.

Americký akciový trh tiež v utorok rástol, keď chladné zimné počasie na severovýchode USA zvýšilo ceny ropy a podpísalo sa pod rast akcií energetického sektora. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,18 % na 11 575,54 bodu, index Standard & Poor’s 500 si prilepšil o 0,08 na 1 258,52 bodu, ale technologický Nasdaq o 0,16 % oslabil a uzavrel na úrovni 2 662,88 bodu. Akcie spoločností Chevron Corp a Exxon Mobil si pripísali 1,2 % resp. 0,6 %. V ťažobnom sektore sa darilo spoločnosti Newmont Mining, ktorej akcie poskočili o 2,4 %. Akcie automobilky General Motors Co zdraželi o 2,1 %. Negatívne údaje z ekonomiky USA však vplývali na ďalšie zisky akciových titulov. Spotrebiteľská nálada sa v decembri nečakane zhoršila, keď ju zasiahli rastúce obavy o stav trhu práce.

Japonský akciový trh v stredu mierne posilnil, keď investori nakupovali japonské akcie v nádeji, že budú rásť aj v budúcom roku. Ďalší rast trhu však brzdil silnejší jen. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,2 % a na 10 309,94 bodu. Širší index Topix vzrástol zhodne o 0,2 % na 904,51 bodu. Zvýšenie cien ropy sa podpísalo pod rast akcií spoločnosti Inpex Corp, ktoré posilnili o 1,1 %. Akcie elektronického konglomerátu Hitachi Ltd vzrástli o 1,9 % po tom, ako denník Nikkei informoval, že konglomerát plánuje prehodnotiť svoje operácie a kapitálové vzťahy. Silnejší jen však ťahal smerom nadol akcie exportérov. Spoločnosť Sony oslabila o 0,5 %, zatiaľ čo Canon Inc si odpísal 0,8 %.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné