Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli Foto: SITA/APLONDÝN 31. marca (WEBNOVINY) – Akciové trhy v Európe uzatvorili v stredu na trojtýždňovom maxime. Optimizmus medzi investorov priniesla správa o raste zamestnanosti v súkromnom sektore USA, ktorý vytvoril v marci 201 tis. pracovných miest, čo posilnilo dôveru v zotavenie najväčšej svetovej ekonomiky. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,8 % na 1 134,63 bodu, čo bola najvyššia uzatváracia hodnota od 9. marca. Rástli najmä akcie v ťažobnom sektore, kde si spoločnosť Vedanta pripísala 3,4 %. Darilo sa aj výrobcom automobilov, keď zlepšený výhľad ekonomiky prevážil nad obavami z narušenia dodávateľských reťazcov po japonskom zemetrasení. Írska banková a poisťovacia spoločnosť Irish Life & Permanent (Irish Life) naopak zastavila obchodovanie so svojimi akciami na burzách v Dubline a Londýne po zverejnení medializovaných informácií, podľa ktorých spoločnosti hrozí, že prepadne v stresových testoch a dostane sa pod štátnu kontrolu. Akcie banky Bank of Ireland klesli o 9,3 %. Výsledky stresových testov finančného sektora majú zverejniť írske úrady vo štvrtok.

Akciové trhy v USA v stredu posilnili, keď ich podporili údaje o raste zamestnanosti v súkromnom sektore, ako aj očakávania, že piatková správa federálnej vlády potvrdí silné zotavenie na americkom trhu práce. Objem obchodov však zostával nízky, keď majiteľa zmenilo 6,9 mld. akcií, čo bolo výrazne menej ako vlaňajší denný priemer odhadovaný na úrovni 8,47 mld. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,58 % na 12 350,61 bodu, širší Standard & Poor’s vzrástol o 0,67 na 1 328,26 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,72 % a uzatvoril na úrovni 2 776,79 bodu. Rástli najmä energetické tituly, medzi ktorými si akcie spoločnosti Cabot Oil & Gas Corp pripísali o 5,3 %, akcie firmy Chesapeake Energy Corp posilnili o 3,1 %.

Foto: SITA/Jozef Jakubčo vo štvrtok posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok vzrástol o 0,5 % na 9 755,10 bodu, za celý prvý kvartál však stratil 5 %. Širší index Topix si pripísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 869,38 bodu. Na burze pokračoval záujem o akcie stavebných spoločností vyvolaný očakávaniami vyššieho dopytu po prácach súvisiacich s obnovou krajiny po ničivom zemetrasení. Akcie spoločnosti Komatsu, ktorá je druhým najväčším výrobcom stavebných mechanizmov na svete, od zemetrasenia posilnili o 10 %. Akcie spoločnosti Takashimaya Co, ktorá je popredným prevádzkovateľom obchodných domov v Japonsku, po zemetrasení stratili už takmer 20 %. Akcie spoločnosti Tokyo Electric Power Co (TEPCO) uzatvorili štvrtkové obchodovanie bez zmeny. Kurz akcií prevádzkovateľa poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima bol však o 78 % nižší ako v čase pred zemetrasením.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné