Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku rástli Foto: SITA/APLONDÝN 20. apríla (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok posilnil, keď ho podporili optimistické hospodárske výsledky spoločností. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si pripísal 0,4 % a posilnil na 1 117,10 bodu. V pondelok sa index dostal na trojtýždňové minimum po tom, ako agentúra Standard & Poor’s zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny. Darilo sa spoločnostiam zaoberajúcim sa výrobou luxusných tovarov. Lepšie než očakávané tržby pomohli akciám spoločností Burberry a LVMH, ktoré vzrástli o 6 % resp. 5 %. Aj napriek rastu titulov na akciových trhoch však na finančných troch pretrvávali obavy z dlhovej krízy v eurozóne.

Americký akciový trh tiež v utorok rástol. Podporili ho výsledky farmaceutickej spoločnosti Johnson & Johnson. Ďalší rast však brzdili slabší štvrťročný zisk banky Goldman Sachs. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,53 % a vzrástol na 12 266,75 bodu, index Standard & Poor’s 500 získal 0,57 % a posilnil na 1 312,62 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,35 % na úroveň to 2 744,97 bodu. Spoločnosť Johnson & Johnson zlepšila svoj výhľad zisku pre tento rok, čo podporilo jej akcie, ktoré si zapísali 3,7-percentný rast. Spoločnosť Intel Corp, ktorá je najväčším výrobcom čipov na svete, dosiahla v prvom kvartáli lepší než očakávaný 25-percentný rast príjmov. Jej akcie vzrástli o 5,7 %. Spoločnosť Yahoo Inc posilnila o 4,5 %. International Business Machines Corp (IBM) zvýšila prognózu zisku, jej akcie však klesli o 1,2 %. Banka Goldman Sachs evidovala výrazný pokles zisku, čo znížilo hodnotu jej akcií o 1,2 %.

Japonský akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie s rastom. Náladu na trhu podporili hospodárske výsledky amerických spoločností ako Intel a Johnson & Johnson. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,8 % na 9 606,82 bodu a širší index Topix si pripísal 1,2 % a vzrástol na 837,17 bodu. V technologickom sektore rástli akcie spoločností Advantest, a to o 3,4 %. Spoločnosť Ibiden si pripísala 6 % a Tokyo Electron si zapísala rast o 4,1 %. Darilo sa aj akciám, ktoré sú prepojené s cenami komodít. Spoločnosť Sumitomo Metal Mining posilnila o 2,5 % a akcie Inpex Corp vzrástli o 3,1 %. Akcie japonského výrobcu elektroniky Toshiba Corp zdraželi o 3,7 %.


Pridat.eu