AL-ASAD: Sýria je voči štrajkom šíriacim sa z Egypta imúnna

AL-ASAD: Sýria je voči štrajkom šíriacim sa z Egypta imúnna Bašár al-AssadFoto: SITA/APBEJRÚT 31. januára (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident, ktorý odoláva výzvam na zavedenie politických slobôd a väzní kritikov režimu, v pondelok v interview povedal, že jeho krajina je voči nepokojom šíriacim sa z Tuniska a Egypta imúnna. Bašár al-Asad v nezvyčajnom rozhovore pre Wall Street Journal vyhlásil, že zvrhnutie dlhoročného tuniského vládcu a protesty v Egypte, ktoré otriasli vládou Husního Mubaraka, "signalizujú novú éru na Blízkom východe". Podľa al-Asada však Sýria, ktorá sa v minulých rokoch postupne zbavila svojej socialistickej minulosti v prospech slobodného trhu, je "ochránená od nepokojov, pretože pochopila potreby svojich ľudí a zjednotila ich v spoločnej veci proti Izraelu". Zároveň obvinil Západ a zvlášť USA z neschopnosti presadiť mierovú dohodu medzi Arabmi a Izraelom ako aj z vojny v Iraku a Afganistane. "Hnev vzniká z beznádeje," povedal al-Asad.

Bašír al-Asad, očný lekár, ktorý vyštudoval v Británii, zdedil moc v krajine od svojho otca Háfiza al-Asada v roku 2000. Postupne odstránil ekonomické obmedzenia sovietskeho typu, povolil vznik súkromných bánk, otvoril dvere zahraničnému importu a posilnil súkromný sektor. Ekonomické reformy však nespojil s politickými reformami a kritikov režimu permanentne zatváral do väzenia, čím si vyslúžil kritiku ľudskoprávnych organizácií.
Mnohí Arabi ho však považujú za jedného z mála lídrov v regióne ochotných postaviť sa proti ich úhlavnému nepriateľovi – Izraelu. Jeho podpora Palestínčanom a libanonským militantným skupinám ako aj opozícia voči invázii USA do Iraku mu priniesla väčšiu podporu medzi obyvateľmi ako iným arabským vládcom.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné