Americká vláda tajne financuje sýrsku opozíciu

Americká vláda tajne financuje sýrsku opozíciu Ilustračné foto. Foto: SITA/APWASHINGTON 18. apríla (WEBNOVINY) – Americká vláda tajne financuje sýrske opozičné skupiny vrátane satelitnej televíznej stanice Baradá s protivládnym zameraním. V pondelok o tom píše americký denník The Washington Post s odvolaním sa na diplomatické depeše zverejnené portálom WikiLeaks.

Americké ministerstvo zahraničia podľa denníka od roku 2006 prispelo asi šiestimi miliónmi dolárov (4,1 mil. eur) sýrskej exilovej skupine Hnutie za spravodlivosť a rozvoj so sídlom v Londýne, ktorá je úzko napojená na stanicu Baradá.

Financovanie sýrskej opozície sa začalo za vlády exprezidenta Georgea W. Busha, ktorý v roku 2005 prerušil diplomatické vzťahy s Damaskom, a pokračovala aj za vlády Baracka Obamu. USA podľa denníka v súčasnosti tento postup prehodnocuje, "keďže sýrske úrady by financovanie nelegálnych skupín považovali za podporovanie prevratu".

Protivládne demonštrácie vypukli v Sýrii 15. marca tohto roka, pričom demonštranti žiadajú prodemokratické reformy a zrušenie výnimočného stavu. Pod tlakom protestov rezignovala vláda a prezident Baššár al-Asad prisľúbil zrušenie výnimočného stavu, čo však demonštrácie nezastavilo. Sýrske bezpečnostné sily v nedeľu opäť zasiahli proti demonštrantom, pričom zabili štyroch ľudí a asi 50 zranili. Celkovo zahynulo počas protestov najmenej 200 ľudí.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné