Americkí a britskí vedci vytvorili úplný zoznam rastlín

Americkí a britskí vedci vytvorili úplný zoznam rastlín Foto: SITA/APBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Americkí a britskí vedci vyhlásili, že zostavili doteraz najkomplexnejší zoznam druhov rastlín. Zoznam, ktorý pripravili výskumníci londýnskej Kew Gardens a Missouri Botanical Garden z amerického mesta St. Luis, obsahuje 300-tisíc druhov a mal by pomôcť botanikom zorientovať sa v rozličných názvoch rastlín.

Problémom je, že za posledné storočie mnoho výskumníkov pomenovalo jeden druh viacerými názvami, prípadne sa vyskytli pri pomenovávaní nových druhov pravopisné chyby. Stávalo sa tiež, že rastliny, ktoré sú vlastne variantmi jedného druhu, výskumníci označili za druh samostatný. Americkí a britskí vedci sa v zozname snažili dať všetky doteraz známe názvy dohromady a zaradiť ich k správnym rastlinám. "Predstavte si, že by ste sa snažili nájsť všetky informácie, ktoré boli o jednej konkrétnej rastline publikované, aké chemikálie obsahuje, či je jedovatá alebo nie, kde sa dá nájsť," uviedol Alan Paton z Kew Gardens. "Aby sa vám to podarilo, museli by ste vedieť všetky vedecké názvy, ktoré boli pre tú rastlinu kedy použité," dodal.

V zozname, ktorý je prístupný na webovej stránke www.theplantlist.org, sa nachádza viac ako milión vedeckých názvov. Tristotisíc z nich je oficiálnymi pomenovaniami, ďalších 480-tisíc je alternatívami, ktoré sa pre dané rastliny používajú a ostatné názvy predstavujú zatiaľ nevyriešené prípady.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné