Antiplagiátorská novela vysokoškolského zákona platí

Antiplagiátorská novela vysokoškolského zákona platí Ilustračné foto SITABRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič podpísal vysokoškolský zákon, ktorý zavádza povinné zverejňovanie záverečných a kvalifikačných prác. Všetci vysokoškoláci, ktorí po 1. septembri 2011 odovzdajú záverečnú prácu, budú musieť súhlasiť s jej zverejnením na webe. Súhlas s publikovaním práce bude podmienkou pripustenia k jej obhajobe. Výnimkou by mali byť habilitačné práce, ktoré vyšli knižne a sú verejne dostupné. Úprava má okrem iného obmedziť plagiátorstvo.

Na jednotnom webe budú musieť byť zverejnené bakalárske, diplomové, rigorózne, dizertačné i habilitačné práce. Nové znenie zákona sa vzťahuje len na absolventov po účinnosti úpravy. Už dnes musia školy vkladať práce do antiplagiátorského systému, ktorý overuje originalitu diel. Podľa ministerstva školstva preto budú potrebné minimálne dodatočné investície, peniaze vraj budú potrebné len na konvertovanie prác do formátu, ktorý nemožno z internetu kopírovať.

Ak záverečná alebo kvalifikačná práca bude obsahovať niečo tajné, napríklad štátne alebo obchodné tajomstvo, bude môcť študent túto časť vyňať do osobitnej prílohy. Tá nebude súčasťou obhajoby a nebude ani zverejňovaná. Absolventi budú môcť využiť takzvanú „odkladnú lehotu“ na zverejňovanie prác o rok, v odôvodnených prípadoch o tri roky. Ako vysvetlil jeden z predkladateľov Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), môže to byť pre vedecké alebo iné podobné dôvody, napríklad, aby si absolventi stihli patentovať svoj nápad.

Čaplovič s novelou nesúhlasí
Dušan Čaplovič (Smer-SD) novele vyčítal, že vytvára šancu na legitímne vykrádanie vedeckých výsledkov. „Budeme jeden z mála štátov EÚ, ktorý vystaví práce vedeckému priemyselnému vykrádaniu,“ obáva sa podpredseda Smeru-SD. Nazdáva sa, že je vyhovujúci súčasný stav, keď sú výsledky vedeckého bádania dostupné odbornej obci. Čaplovič si myslí, že povinné zverejňovanie záverečných prác porušuje výlučné právo autora záverečnej práce udeliť súhlas na zverejnenie alebo zakázať akýkoľvek prenos jeho diela. Exministrovi školstva Jánovi Mikolajovi (SNS) sa nepáči, že tento predpis prikáže zverejňovanie aj tých prác, ktoré neboli obhájené, respektíve sú v nich chyby.

Beblavý s touto kritikou nesúhlasí, pretože zverejňovanie vedeckých poznatkov, na ktorých sa podieľali aj verejné zdroje, je dôležitým prvkom európskeho prístupu k poznaniu. Sprístupňovať záverečné práce vo svojej knižnici musia vysoké školy a univerzity aj dnes, rovnako tak je zo zákona verejná obhajoba záverečných prác. „Presúvame ich len z lokálnej knižnice na globálnu knižnicu,“ povedal v parlamente pri obhajobe tejto právnej normy. Beblavého podporil bývalý minister školstva Martin Fronc (KDH). Ten si myslí, že produkty vysokých škôl by mali byť súčasťou národného duchovného bohatstva a vďaka elektronickým médiám je to dnes jednoduchšie. Za podstatný považuje dobrý vyhľadávací systém, ktorý umožní dobrú orientáciu v prácach.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné