Bajčičáka na štart Tour de Ski nepustili lekári

Bajčičáka na štart Tour de Ski nepustili lekári Foto: AP Photo/Jens MeyerOBERHOF 31. decembra (WEBNOVINY) – Prestížny seriál pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski 31. decembra 2010 – 9. januára 2011) bude v kategórii mužov bez slovenskej účasti. Potom, ako s výpravou do dejiska prológu nemeckého Oberhofu neodcestoval pre pretrvávajúce zdravotné problémy Ivan Bátory, na štart sa nepostaví ani Martin Bajčičák.

„Vo štvrtok večer mu namerali zvýšenú hladinu hemoglobínu v krvi. Jeho hodnota sa pohybovala na hranici 17,5 g/dl, horná hranica v behu na lyžiach je 17 g/dl,“ informoval agentúru SITA tréner slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň. Na základe tohto zistenia má podľa pravidiel zastavenú pretekársku činnosť na päť dní. Nadmerné zaťažovanie organizmu aktivitami vytrvalostného typu v období, keď sú momentálne hodnoty krvného farbiva hemoglobínu u pretekára zvýšené nad stanovenú normu, by totiž mohlo byť nebezpečné pre jeho zdravie.

Martin Bajčičák má prirodzene vyššiu hladinu hemoglobínu v krvi ako bežná populácia. Jej hodnota sa zvyšuje pri extrémnej záťaži, pri dlhodobom pobyte vo vyšších nadmorských výškach, pri dehydratácii. V podobnej situácii sa ocitol v roku 2006 krátko pred zimnou olympiádou. „Zrejme sa uňho opäť prejavila vysokohorská príprava a extrémne zaťaženie v predchádzajúcich dňoch. Mrzí nás to, už sme na ceste domov,“ pokračoval v piatok predpoludním kormidelník slovenských bežcov na lyžiach.

Zvýšená hodnota hemoglobínu sa v žiadnom prípade nepovažuje za doping. Po vypršaní stanovenej lehoty sa u nich znovu vykonáva testovanie množstva hemoglobínu v krvi. Ak sa jeho hladina medzičasom dostane do povolených hodnôt, pretekár môže normálne súťažiť. „Už v roku 2007 sme žiadali o výnimku pre Martina Bajčičáka. Argumentovali sme tým, že uňho je lekársky potvrdená prirodzene zvýšená hladina hemoglobínu. Žiaľ, neuspeli sme. V diplomacii máme rezervy. Keby robil biatlon, ešte stále by bol v norme. Tam je totiž hranica práve 17,5 g/dl,“ vysvetľoval Peter Bartoň. „Je to diskriminácia, som z toho rozladený. Nechcem sa viac k tomu vyjadrovať,“ dodal Martin Bajčičák.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné