BARMA: Nový parlament zasadal za zatvorenými dverami

BARMA: Nový parlament zasadal za zatvorenými dverami Poslanci prichádzajú na zasadnutie parlamentu v NepjitoFoto: SITA/APNEPJITO 31. januára (WEBNOVINY) – Nový barmský parlament, ktorý vzišiel z novembrových volieb, sa v pondelok zišiel na svojom prvom zasadnutí. Tlačovú agentúru AFP o tom informoval nemenovaný predstaviteľ, podľa ktorého sa členovia oboch komôr zúčastnili v plnom počte. Zasadnutie sa koná bez prítomnosti médií v novom hlavnom meste Nepjito, kde pri tejto príležitosti platia prísne bezpečnostné opatrenia. Jeho začiatok bol stanovený na 8.55 miestneho času (3.25 SEČ), čo zrejme súvisí s astrologickými výpočtami, ktorými sa zvykne riadiť barmský vojenský režim. V rovnakom čase malo prvýkrát zasadať aj 14 regionálnych zhromaždení.

Ostro sledované voľby, ktoré boli prvé v krajine od roku 1990, zahraničie hodnotí kriticky, keďže chunta si v novom parlamente vopred zabezpečila prevahu prostredníctvom dosadených nevolených zástupcov. Podľa oficiálnych výsledkov, navyše, vyhrali strany lojálne vládnemu režimu. Opozičná strana Národná liga pre demokraciu, ktorá pred 20 rokmi zvíťazila, najnovšie voľby bojkotovala.

Vytvorenie národného a regionálnych zhromaždení predstavuje splnenie ďalšej úlohy v rámci sedembodového plánu takzvaného prechodu k demokracii, ktorý barmská chunta predstavila v roku 2003. Vzhľadom na zloženie a fungovanie nových orgánov je však skutočný prínos tohto kroku otázny.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné