Belehrad musí zlepšiť reformy, varuje EÚ

Belehrad musí zlepšiť reformy, varuje EÚ Belehrad sa dodnes nespamätal z bombardovania silami NATO z roku 1999.Foto: SITA/APBELEHRAD 29. marca (WEBNOVINY) – Srbsko musí urýchlene zintenzívniť reformný proces, pokiaľ chce ešte tento rok získať štatút kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii. V utorok to pred srbskými poslancami v Belehrade povedal komisár pre rozširovanie Štefan Fülle.

Komisár upozornil, že "prístupový proces nie je bezstarostná jazda", ale Srbsko má v tomto procese šancu pohnúť sa vpred a bude mať podporu aj vo vnútri únie.

"Je to naším spoločným záujmom. Bude to dobrá správa pre Srbsko, región a tiež pre Európsku úniu," povedal Fülle. Ako dodal, rok 2011 je dobrou príležitosťou na rozširovanie pre celý západný Balkán a obzvlášť pre Srbsko. Srbská prozápadná vláda ohlásila svoje plány získať kandidátsky štatút ešte v roku 2011. Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa Fülleho nevyhnutné, aby sa Belehrad poponáhľal pri reforme súdneho systému, posvietil si na korupciu, kriminalitu a dodržiavanie ľudských práv, zmenil volebné zákony a vydláždil cestu pre bezpečné podnikateľské prostredie. Jednou zo zásadných skúšok pre Srbsko bude aj vyriešenie sporu s Kosovom, dodal eurokomisár.

Poslanci Európskeho parlamentu schválili v januári Stabilizačnú a asociačnú dohodou medzi Európskou úniou a Srbskom. Dohodu, ktorá otvára trh medzi úniou a Srbskom a predpokladá členstvo tejto krajiny v 27-člennom bloku, podpísali ešte v roku 2008. Dokument si pred vstupom do platnosti však vyžaduje ratifikáciu všetkými členskými krajinami únie. Ratifikačný proces v jednotlivých členských štátoch sa začal až v júni 2010. Doposiaľ dohodu ratifikovala necelá polovica členských krajín vrátane Slovenska.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné