BELKA: Hlavným zdrojom rizika pre Poľsko je eurozóna

BELKA: Hlavným zdrojom rizika pre Poľsko je eurozóna Marek BelkaFoto: SITAVARŠAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka považuje za zdroj hlavných rizík v roku 2011 eurozónu a možnosť odchodu investorov do bezpečnejších ekonomík. "Hlavné riziká sú v eurozóne. Otrasy na finančných trhoch môžu medzi investormi vyvolať paniku a spôsobiť, že odídu napríklad do Spojených štátov amerických, ktoré by mohli považovať za bezpečný prístav pre svoje investície," povedal Belka vo štvrtok. "Môže sa stať, že kapitál bude mať tendenciu k náhodným a stádovitým pohybom," dodal Belka v rozhovore pre rozhlasovú stanicu TOK FM.

Poľský minister financií Jacek Rostowski v pondelok uviedol, že vzhľadom na veľké turbulencie v eurozóne je ťažké špecifikovať konkrétny dátum prijatia spoločnej meny. Do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, ktorý sa označuje za tzv. čakáreň na euro, by krajina podľa neho mohla vstúpiť v roku 2013.

Poľská stredopravicová vláda pôvodne plánovala nahradiť domácu menu eurom v roku 2012, ale tohto zámeru sa vzdala po tom, ako globálna finančná kríza spôsobila výrazný rast rozpočtového deficitu krajiny. Varšava však stále tvrdí, že prijatie spoločnej európskej meny je pre ňu strategickým cieľom.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné