Bezpečnostná rada OSN dohodu o Jemene nedosiahla

Bezpečnostná rada OSN dohodu o Jemene nedosiahla Foto: SITA, APNEW YORK 20. apríla (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyzvala na zdržanlivosť a dialóg medzi demonštrantami a úradmi v Jemene. Prvé rokovanie rady o kríze však v New Yorku skončilo bez odsúhlasenia spoločného stanoviska, informuje v stredu britská stanica BBC. Dôvodom mali byť bližšie nešpecifikované námietky zo strany Ruska.

BR OSN sa v utorok prvýkrát zaoberala situáciou v Jemene, kde už niekoľko mesiacov trvajú protesty proti režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Stretnutie sa uskutočnilo na podnet Nemecka. Pätnásťčlenný orgán dospel k názoru, že krvavé nepokoje majú potenciál ohroziť mier a bezpečnosť v celom regióne, pričom ohrozená je navyše aj práca OSN v chudobnej krajine. Na spoločnom stanovisku sa však krajinám zhodnúť nepodarilo a rokovania na túto tému tak budú pravdepodobne pokračovať.

Protivládne protesty, ktoré vypukli v Jemene koncom januára a rozšírili sa do celej krajiny, si doteraz vyžiadali už viac ako 125 obetí. Bezpečnostné sily naposledy v utorok zaútočili na protivládnych demonštrantov v hlavnom meste Saná a južnom meste Taíz. Najmenej traja ľudia zahynuli, desiatky utrpeli zranenia.

SITA


Pridat.eu