BIELORUSKO: Lukašenko je stále slabší, tvrdí opozičný líder

BIELORUSKO: Lukašenko je stále slabší, tvrdí opozičný líder Alexander LukašenkoFoto: SITA/APBRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko je napriek vonkajšiemu zdaniu stále slabší a za predpokladu, že medzinárodné spoločenstvo zosilní tlak proti súčasnému režimu a bieloruská opozícia sa dokáže zjednotiť, môže znamenať jeho skorý pád. Pre agentúru SITA to v pondelok povedal výkonný tajomník Bieloruskej kresťanskej demokracie Dzianis Sadouski, ktorý je na návšteve Slovenska. Podľa prieskumov nezávislých inštitútov, ktorých výsledky má opozícia k dispozícii, sa podpora Lukašenka medzi Bielorusmi už od roku 2002 kontinuálne znižuje a v súčasnosti sa pohybuje už len v rozpätí 35 až 42 percent. Sadouski je presvedčený, že ak by sa minulý rok konalo druhé kolo prezidentských volieb a zároveň by jeho výsledky neboli zmanipulované, Lukašenko by prezidentské voľby prehral.

Podmienkou na úspešné zbavenie sa Lukašenka je podľa Sadouského tvrdá pozícia Európskej únie a Spojených štátov. Keby sa ku nim postupne vo väčšej miere pridalo aj Rusko, Lukašenko by už nemal žiadneho významnejšieho zahraničného spojenca ani ekonomického partnera. Ďalšou podmienkou je zjednotenie sa opozície, ktorá je stále veľmi nejednotná. V posledných prezidentských voľbách kandidovalo až deväť opozičných kandidátov, čo malo však aj svoje výhody. Jednou z nich bolo aj to, že opozícia mala rozsiahlejší priestor v médiách vrátane štátnej televízie na prezentáciu svojich názorov.

V súčasnosti je podľa Sadouského 36 predstaviteľov bieloruskej opozície vo vyšetrovacej väzbe pod dohľadom tajnej služby KGB, 54 ľudí obvinených z organizácie opozičných zhromaždení či účasti na nich nemôže opustiť Minsk.

Sankcie, ktoré na bieloruský režim uvalila a začiatkom tohto roka obnovili Európska únia a Spojené štáty, podľa Sadouského už prinášajú svoje ovocie. Nie je pravda to, čo tvrdí Lukašenko a časť európskych a najmä ruských politikov, že sankcie postihujú najmä bežného občana. Postihujú najmä Lukašenka a jeho ľudí a zasahujú ich na najcitlivejšom mieste – režimu totiž obmedzujú možnosti pri predaji dvoch strategických komodít – ropy a zbraní.

Sadouski je na návšteve Slovenska na pozvanie partnerského Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), pričom prvoradým cieľom jeho plánovaných stretnutí s predsedom KDH Jánom Figeľom a inými politikmi je zvýšiť povedomie o situácii v Bielorusku a prispieť k prepusteniu politických väzňov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné