BIELORUSKO: Polícia rozohnala opozičný protest

BIELORUSKO: Polícia rozohnala opozičný protest MinskFoto: SITA/APMINSK 31. januára (WEBNOVINY) – Bieloruská polícia zatkla pred sídlom tajnej služby KGB v Minsku asi desiatku ľudí na sviečkovej demonštrácii, ktorá sa uskutočnila na podporu opozičných lídrov zatknutých počas povolebných protestov pred vyše mesiacom. Medzi 25 zadržanými sú stále aj traja protikandidáti autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Hrozí im až 15 rokov za mrežami. Na nedeľnej nočnej demonštrácii sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí, polícia však na miesto dorazila už po pár minútach a zhromaždenie rozohnala. Protest pritom prebiehal pokojne, ľudia ticho stáli držiac sviečky a fotografie uväznených.

KGB v sobotu prepustila jedného z bývalých prezidentských kandidátov Vladimira Nekľajeva. Zatknutia vyvolali rozsiahlu kritiku zo strany Spojených štátov i Európskej únie. Ministri zahraničia budú o uvalení nových sankcií na Bielorusko diskutovať v pondelok v Bruseli.

Lukašenko v decembri už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo hlas takmer 80 percent voličov. Kontroverzný líder však zožal tvrdú kritiku za netransparentné spočítavanie hlasov a policajný zásah na masových povolebných demonštráciách v Minsku, na ktorých sa zúčastnilo až 40-tisíc priaznivcov opozície. Polícia vtedy zatkla stovky osôb vrátane siedmich Lukašenkových protikandidátov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné