BOLÍVIA: Polícia použila na demonštrantov slzný plyn

BOLÍVIA: Polícia použila na demonštrantov slzný plyn Foto: SITA/APLA PAZ 31. decembra (WEBNOVINY) – Bolívijská polícia zasiahla vo štvrtok proti demonštrantom protestujúcim proti prudkému nárastu cien palív. Policajti použili slzotvorný plyn proti protestujúcim pred prezidentským palácom v La Paz, ktorý strážia aj vojenské jednotky.

Protesty sa konali vo viacerých väčších mestách, ulicami ktorých pochodovali tisíce demonštrantov. Demonštrácie sprevádza štrajk vodičov, ktorý takmer zastavil dopravu v bolívijskej metropole a narušil ju aj v iných častiach krajiny. Protestujúci žiadajú zrušenie dekrétu o zvýšení cien palív, niektorí vyzývali na rezignáciu prezidenta Eva Moralesa. Zvýšenie cien palív viedlo k nárastu cien cestovného ako aj potravín. Pred obchodmi sa tvoria dlhé rady ľudí, ktorí nakupujú do zásoby pre obavy z možných nepokojov a z ďalšieho nárastu cien.

Zvýšenie cien palív schválil v nedeľu viceprezident Alvaro Garcia, keď dekrétom zrušil štátne dotácie, ktoré vyše desať rokov umelo udržiavali cenu palív na nízkej úrovni. Ide o najvyšší nárast od roku 1991, keď sa cena palív zvýšila o 35 percent. Ceny benzínu sa zdvihli o 83 percent a nafty o 73 percent. Vláda zvýšenie cien zdôvodnila vysvetlením, že dotácie si už nemôže dovoliť. Tvrdí tiež, že lacné palivo sa pašuje z Bolívie do susedných krajín, čomu sa snaží zabrániť. Prezident Morales vzápätí oznámil zvýšenie minimálnej mzdy o 20 percent. O to isté percento sa od roku 2011 zvýšia aj platy polície, vojska a pracovníkov zdravotníckeho a školského sektoru.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné