Brazília odmietla vydať extrémistu, Rím sa hnevá

Brazília odmietla vydať extrémistu, Rím sa hnevá Cesare BattistiFoto: SITA/APRÍM 31. decembra (WEBNOVINY) – Taliansky minister obrany Ignazio La Russa povedal v piatok, že odmietnutie Brazílie vydať do Talianska bývalého extrémistu 56-ročného Cesareho Battistiho je "bezprávne a neprístojné" a prisľúbil, že sa bude snažiť dosiahnuť, aby Brazília svoj postoj zmenila. "Najhorší scenár sa udial," citovala talianska tlačová agentúra ANSA slová ministra.

Dosluhujúci brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v piatok rozhodol, že Brazília nevydá Battistiho, odsúdeného v Taliansku v sedemdesiatych rokoch za účasť na vraždách a iné extrémistické činy. Battisti je odvtedy na úteku. Podľa La Russu brazílsky prezident by svoje rozhodnutie mal vysvetliť Battistiho obetiam.
Brazília však odsúdila "impertinentný odkaz" ministra brazílskemu prezidentovi.

Cesare Battisti bol členom ľavicových teroristických skupín podporujúcich násilnú revolúciu. Za 36 násilných činov a viacnásobnú účasť na vraždách ho v Taliansku odsúdili na doživotie. Vopred ušiel do Francúzska a odtiaľ do Brazílie, aby sa vyhol možnému vydaniu do Talianska. V roku 2007 ho zatkla brazílska a francúzska polícia, no brazílsky minister spravodlivosti mu udelil štatút politického utečenca. V roku 2009 brazílsky najvyšší súd označil Battistiho štatút utečenca za neplatný a povolil jeho vydanie s poznámkou, že ústavný súd môže dať prezidentovi osobné právo jeho vydaniu zabrániť, čo Luiz Inácio Lula da Silva využil v posledný deň v úrade, keďže 31. decembra mu vypršal druhý prezidentský mandát.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné