BRITÁNIA: Cameron podporuje reformu následníctva trónu

BRITÁNIA: Cameron podporuje reformu následníctva trónu David CameronFoto: SITA/APLONDÝN 19. apríla (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron "v princípe" podporuje zmenu zákona, ktorý udelí dcéram princa Williama a Kate Middletonovej rovnaké práva na trón ako ich synom. Cameron tiež povedal, že podporuje aj reformu starého pravidla, ktoré zakazuje katolíkovi alebo manželovi či manželke katolíka nastúpiť na britský trón. "V princípe som za vykonanie oboch zmien," povedal Cameron v utorok pre rozhlasovú stanicu BBC. "Vyžiada si to však čas, pretože to nie je len naše rozhodnutie… Mali by sme o tom diskutovať aj s inými krajinami." Cameron zdôraznil, že Alžbeta II. nie je len kráľovnou Spojeného kráľovstva, ale má aj veľa iných súdnych právomocí.

Podľa platného 300-ročného zákona by sa prvorodený syn princa Williama a Kate mal stať kráľom, aj keby mal staršiu sestru. Britská kráľovná Alžbeta II. zasadla na trón len preto, že nemala bratov.

Vicepremiér Nick Clegg povedal v sobotu, že zákon je potrebné zmeniť. Buckinghamský palác odmietol vyhlásenia komentovať, uviedol len, že je to záležitosť vlády.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné