Bývalý zamestnanec British Airways je vinný z terorizmu

Bývalý zamestnanec British Airways je vinný z terorizmu Ilustračné foto. Foto: SITA/APLONDÝN 28. februára (WEBNOVINY) – Porota na súde v britskom Londýne v pondelok uznala bývalého zamestnanca leteckej spoločnosti British Airways vinným z pokusu o zosnovanie teroristického útoku.

Tridsaťjedenročný informatik Rajib Karim sa k viacerým bodom obžaloby priznal ešte v januári. Britský občan pochádzajúci z Bangladéša mal útok naplánovať s americkým islamským klerikom Anwarom al-Awlakim, pričom obaja sa mali pokúsiť o odpálenie bomby v jednom z lietadiel British Airways.

Karim sa zločinov podľa prokuratúry dopustil v období od 13. apríla 2006 do 25. februára 2010 "s cieľom páchania terorizmu mimo Veľkej Británie". Muž sa narodil v Bangladéši, už dlhší čas je však britským občanom.

Úrady tvrdia, že jeho úlohou bolo vyzbieranie peňazí v Británii a ich následný prevod do Jemenu a Bangladéša, kde mali slúžiť na financovanie teroristických aktivít. Okrem toho sa mal zaoberať aj náborom samovražedných atentátnikov a sám sa mal stať jedným z nich. Tréningový výcvik mal absolvovať v Jemene a Pakistane. Dôkazy o Karimových aktivitách polícia našla počas domovej prehliadky v jeho osobnom počítači. Karim svoju pozíciu v British Airways údajne využíval aj na informovanie zahraničných teroristov o bezpečnostných opatreniach na letiskách.Rajib KarimFoto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné