Cenové návrhy budú opäť na pleciach predstavenstiev firiem

Cenové návrhy budú opäť na pleciach predstavenstiev firiem Foto: SITABRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Cenové návrhy budú opäť schvaľovať už len predstavenstvá firiem. Poslanci Národnej rady SR zrušili zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, na základe ktorého museli cenové návrhy pred podaním na regulačný úrad schváliť na valných zhromaždeniach.

Energetické spoločnosti by sa mali vrátiť k tradičnému schvaľovaniu cien energií od mája tohto roka. Opoziční poslanci za stranu Smer-SD sa snažili v pléne zmierniť zákon tým, že by cenové návrhy museli schvaľovať valné zhromaždenia spoločností, v ktorých je menej ako päť akcionárov. Koaliční poslanci však pozmeňovacie návrhy opozície neschválili.

Zrušenie zákona by malo podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova odstrániť podnikateľskú záťaž, náklady obchodných spoločností, a v konečnom dôsledku zlepšiť podnikateľské prostredie. Podľa opozície sa štát pripravil o účasť v dôležitých energetických podnikoch, ktorú stratil pri ich privatizácii.

Firmy sa tešia

Spoločnosti zrušenia spomínaného zákona vítajú. "Konečne. Tento zákon veľmi sťažoval výrobcom tepla nahlasovanie nových cien tepla regulačnému úradu. Zákon komplikoval celý proces pri schvaľovaní cenových návrhov," reagoval pre agentúru SITA šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

"Slovenský plynárenský priemysel víta zámer zrušiť tento zákon. Spoločnosti budú môcť predkladať cenové návrhy bez zbytočných prieťahov a komplikácií," uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta. "Skupina Východoslovenská energetika víta všetky aktivity smerujúce k zjednodušeniu procesu regulácie cien elektriny, respektíve k rozšíreniu princípov liberalizácie vo všetkých trhových segmentoch, kde je to možné,“ doplnil hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.

Zákon o podávaní cenových návrhov schválila bývalá vláda Roberta Fica koncom roka 2008. Reagovala na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý opätovne žiadal zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj po tom, čo to regulačný úrad odmietol. Zákon schválila vláda, následne parlament a podpísal ho prezident za päť dní.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné