Cestovanie autobusmi v Bratislavskom kraji sa predraží

Cestovanie autobusmi v Bratislavskom kraji sa predraží Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Cena cestovných lístkov v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom samosprávnom kraji bude od 1. januára vyššia. Agentúru SITA o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou Radovan Choleva.

Bratislavský samosprávny kraj schválil s účinnosťou od 1. januára zvýšenie cien cestovného Cenovým výmerom, ktorým sa určujú maximálne ceny za vnútroštátnu pravidelnú autobusovú dopravu osôb, ak vzdialenosť od východiskovej zastávky po konečnú zastávku nepresahuje 100 km. Ceny neplatia pre mestskú pravidelnú dopravu a pre pravidelnú dopravu na diaľkových linkách. Novým cenovým výmerom budú zvýhodnení cestujúci, ktorí používajú čipovú kartu, kde vo všetkých položkách je cestovné lacnejšie ako platba v hotovosti. Rozhodla o tom dopravná komisia.

Schválený Cenový výmer prehlbuje preferenciu bezhotovostnej platby cestovného z dopravnej (čipovej) karty z doterajšieho rozdielu 3-5 centov na rozdiel vo výške 5-30 centov podľa tarifných vzdialeností v neprospech platby v hotovosti. Kraj očakáva zvýšenie podielu cestujúcich na čipové karty zo súčasných 56 na asi 70 percent. Priemerné navýšenie v kategórii obyčajného cestovného na čipovú kartu predstavuje 7,8 percent (8,22 centu), osobitného cestovného na čipovú kartu 10,2 percent (6,5 centu).

Dôvodom na úpravu cien je snaha kraja zmierniť tlak na zvyšujúce sa výdavky, dôvodom je aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 percent, ktorá je zahrnutá v cene cestovného lístka. Zohľadňuje sa aj rastúca cena nafty a mýtne poplatky. Podľa doterajšieho cenového výmeru kraja boli ceny cestovného vo verejnej pravidelnej doprave najnižšími zo všetkých samosprávnych krajov, ktoré nereflektovali zvyšujúce sa náklady dopravcu na poskytovanie služieb vo verejnej pravidelnej prímestskej doprave. Naposledy sa zvyšovalo cestovné v roku 2008, v roku 2009 sa menila mena slovenskej koruny na euro a ceny cestovných lístkov sa zaokrúhľovali smerom nadol.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné