CHMEL: Keby bola Malinová Slovenka, kauza by vyzerala inak

CHMEL: Keby bola Malinová Slovenka, kauza by vyzerala inak Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Kauza Hedvigy Malinovej nemá takú rezonanciu, ako by mala mať. Keby bola Malinová Slovenka, celá kauza by vyzerala inak. Pre agentúru SITA to povedal podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. "To, ako do toho vstupujú politici a ako sa v tej veci správa justícia, je dané aj tým, že ide o príslušníčku národnostnej menšiny, presnejšie maďarskej menšiny," konštatoval Chmel. Vicepremiér si inak nevie vysvetliť, že by sme sa takto laxne správali k takému porušovaniu ľudských práv a dôstojnosti, keby išlo o príslušníčku väčšinového národa. "Implikuje to všetky historické predsudky a stereotypy z nacionalistického arzenálu," dodal.

Chmel si dal na začiatku svojho pôsobenia v úrade vypracovať audit káuz, v ktorých bol zásah do ľudských práv a dôstojnosti občanov. V prípade Hedvigy Malinovej sa rozhodol, že kauzu bude riešiť ospravedlnením. "Ospravedlnil som sa jej za Informácie o prípade Hedvigy Malinovej:
TRNKA: V kauze Malinová sme urobili nadprácu
Malinová po 4 rokoch vyrozpráva svoj príbeh v knihe Hedviga
V kauze Hedviga navrhol advokát ďalšie dôkazy
MV: Psychiater Hašto v otvorenom liste klamal všetky príkoria a zásahy do ľudskej dôstojnosti, ktoré si myslím, že z hľadiska ľudských práv boli, jemne povedané, neprimerané," povedal Chmel. Iné citlivé kauzy, v ktorých boli porušené ľudské práva ešte podľa vicepremiéra nie sú v takom stave, aby ich chcel konkretizovať.

Hedvigu Žákovú-Malinovú podľa jej slov prepadli dvaja neznámi mladí muži 25. augusta 2006 ráno v Brezovom hájiku v Nitre, spôsobili jej zranenia na tvári a popísali blúzku protimaďarským nápisom. Už 11. septembra však policajný vyšetrovateľ zastavil vyšetrovanie, pretože podľa polície sa skutok nestal. Dodnes sú okolo lekárskych posudkov zranení Žákovej-Malinovej nejasnosti. Na objasnení prípadu, ktorý sa stále neuzavrel, podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka pracovalo viac ako 250 policajtov, preverených bolo 620 podozrivých a 100 reštauračných zariadení. Momentálne je Hedviga Žáková-Malinová stíhaná pre krivú výpoveď.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné