Chorvátski veteráni držia hladovku za generála Gotovinu

Chorvátski veteráni držia hladovku za generála Gotovinu Víkendový protest v Záhrebe proti odsúdeniu Gotovinu.Foto: SITA/APZÁHREB 20. apríla (WEBNOVINY) – Chorvátski veteráni, ktorí v 90. rokoch bojovali v juhoslovanskej vojne, začali držať hladovku na protest proti odsúdeniu bývalých generálov Anteho Gotovinu a Mladena Markača. Bývalí vojaci prisľúbili, že budú v hladovke pokračovať, až kým oboch neprepustia. Pätica veteránov spustila svoj protest v pondelok večer na hlavnom námestí v Záhrebe. Na mieste rozprestreli aj chorvátsku vlajku a transparent s nápisom "Hladovka za hanebné rozsudky voči generálom a voči chorvátskemu ľudu".

"Naším hlavným cieľom je, aby boli Gotovina a Markač oslobodení. Budeme pokračovať, až kým naše požiadavky nebudú splnené," potvrdil pre tlačovú agentúru AFP jeden z demonštrantov Branimi Dedič. "Gotovina bol mojím veliteľom. Ak boli obaja odsúdení, potom sme odsúdení aj my a celé Chorvátsko. Nedovolíme to, pretože sme bojovali proti agresii, (srbských jednotiek)," dodal 39-ročný bývalý vojak.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu v piatok odsúdil Gotovinu na 24 rokov za mrežami za jeho účasť na systematickom vyhladzovaní srbského obyvateľstva v chorvátskom regióne Krajina. Počas vojny v 90. rokoch v tomto regióne prišlo násilným spôsobom o život 324 Srbov a ďalších asi 90-tisíc muselo opustiť svoje domovy.

Markač by si mal za vojnové zločiny odpykať 18-ročný trest. Vynesenie rozsudku naživo prenášali na veľkoplošnú obrazovku v centre Záhrebu, kde ho sledovalo okolo 5000 chorvátskych národovcov a vojnových veteránov. Verdikt ostro odsúdila aj chorvátska vláda, ktorá ho označila za "neprijateľný" a prisľúbila, že urobí všetko preto, aby ho zvrátila.


Pridat.eu