Chu varoval Sarkozyho pred náletmi v Líbyi

Chu varoval Sarkozyho pred náletmi v Líbyi Chu Ťin-tchaoFoto: SITA/Tomáš Benedikovič PEKING 30. marca (WEBNOVINY) – Čínsky prezident Chu Ťin-tchao v stredu varoval francúzskeho kolegu Nicolasa Sarkozyho, že letecké útoky v Líbyi môžu narušiť "skutočný zámer" rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá je zameraná na ochranu civilného obyvateľstva. Chu sa tak vyjadril v úvode Sarkozyho malého ázijského turné. Francúzky štátnik sa tiež zúčastní na schôdzke lídrov skupiny G20, ktorej témami budú globálna menová reforma a ukončenie katastrofy v Japonsku.

"Hlavným poslaním rezolúcie OSN je ukončiť násilie a ochrániť civilistov," citovala čínska štátna televízna stanica Chuove vyhlásenie počas mítingu so Sarkozym. Podľa čínskeho lídra pokiaľ vojenská operácia spôsobí pre nevinných ľudí katastrofu a vytvorí ešte väčšiu humanitárnu krízu, bude to proti pôvodnému zámeru rezolúcie. Podľa Chua nie je použitie sily riešením problémov. Obaja sa podľa čínskych médií zhodli na tom, že dúfajú vo vyriešenie krízy v Líbyi diplomatickými prostriedkami.

Čína je voči vojenskému zásahu v Líbyi, ktorý ma udržať bezletovú zónu nad severoafrickou krajinou, čoraz kritickejšia. Francúzsko je naopak vlajkovou loďou medzinárodného spoločenstva v boji proti režimu líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, ktorý sa začal 19. marca bombardovaním Kaddáfího cieľov. Pri rokovaní o rezolúcii BR OSN, ktorá schvaľuje vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou, sa Čína zdržala hlasovania, čím umožnila jej prijatie. Peking je totiž jedným z piatich stálych členov BR s právom veta.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné