ČR: Platy zdravotných sestier sa zvýšia v roku 2012

ČR: Platy zdravotných sestier sa zvýšia v roku 2012 Bez popisuFoto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherPRAHA 28. februára (SITA/MEDIAFAX) – Český minister zdravotníctva Leoš Heger podpíše budúci týždeň memorandum, ktoré zdravotným sestrám zaistí v nasledujúcom roku vyššie platy. Podobne ako u lekárov je toto navýšenie viazané na reformy, povedal v pondelok minister. Heger so sestrami rokoval tiež o posilnení ich kompetencií. "Vyhláška, ktorá ich bude riešiť, je pripravená na podpis. Pracovalo sa na nej dva roky," povedal minister. Pre fungovanie správneho zaradenia do tarifných tried zašle minister do všetkých nemocníc vysvetľujúci list.

"Posun v rokovaní v prípade mzdového ohodnotenia a zvýšenia kompetencií u nelekárskych odborov vítame," uviedla Dana Jurásková, prezidentka Českej asociácie sestier. Zvýšenie právomocí by sa malo týkať predovšetkým oblasti dlhodobej a domácej starostlivosti.

Heger v polovici februára už podpísal memorandum aj s predsedom Lekárskeho odborového klubu (LOK) Martinom Engelom, ktoré rieši krízu s plánovaným odchodom tisícov lekárov z nemocníc. Podľa memoranda by mala vláda tento rok vyčleniť na zvýšenie platov lekárov dve miliardy českých korún (82,5 mil. eur). Peniaze sa rozdelia podľa počtu lekárov v nemocniciach. Mzdy jednotlivých lekárov by sa mali zvýšiť o sumu päť až osem tisíc korún mesačne.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné