Do Fukušimy prišli roboty

Do Fukušimy prišli roboty Robot prehľadáva zničenú elektráreň Fukušima-I. a meria v nej radiáciu.Foto: SITA/APTOKIO 18. apríla (WEBNOVINY) – Japonský úrad jadrového dozoru v pondelok informoval o uskutočnení prvých meraní úrovne radiácie v bezprostrednej blízkosti reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorú v marci zasiahla ničivá vlna tsunami.

Ako uvádza tlačová agentúra AP, ktorá sa odvoláva na hovorcu Hidehika Nišijamu, merania v prvom a treťom bloku elektrárne vykonali dva roboty. Zistené hodnoty podľa nej potvrdili, že vo vnútorných priestoroch je "nehostinné prostredie", ktoré však nevylučuje nasadenie pracovníkov v rámci úsilia o obnovenie funkčnosti jednotlivých systémov.

Ich práca sa pritom bude musieť obmedziť na krátke časové intervaly. Nišijama napriek tomu ubezpečil, že výsledky meraní neohrozia zámer uviesť reaktory do bezpečného stavu do deviatich mesiacov.

Elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu 11. marca zasiahlo silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami, ktoré mali za následok sériu vážnych havárií. Pracovníci sa v týchto dňoch naďalej sústreďujú na ochladenie reaktorov a snažia sa tiež zabrániť ďalšiemu úniku rádioaktívnej vody do vonkajšieho prostredia.

Robot prehľadáva zničenú elektráreň Fukušima-I. a meria v nej radiáciu.Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné