Doterajšie útoky na Misrátu po sebe zanechali 1000 mŕtvych

Doterajšie útoky na Misrátu po sebe zanechali 1000 mŕtvych Ilustračné foto. Foto: SITA/APMISRÁTA 18. apríla (WEBNOVINY) – Šesť týždňov trvajúce ostreľovanie líbyjského mesta Misráta silami Muammara Kaddáfího si doteraz vyžiadalo okolo 1000 mŕtvych a 3000 zranených.

Tvrdí to správca tamojšej najväčšej nemocnice Chálid Abú Falghá, podľa ktorého približne 80 percent obetí tvoria civilisti.

Nemocničný personál v uplynulých dňoch zaznamenal náhly vzostup počtu pacientov, ktorých priviezli do nemocnice so strelnými poraneniami hlavy alebo krku, kam zvyknú mieriť Kaddáfího ostreľovači.

Obsadených je pritom všetkých 60 lôžok a ľudí s menej rozsiahlymi zraneniami musia po nevyhnutných zákrokoch posielať domov. Falghá taktiež upozorňuje na množiace sa prípady zranení, ktoré zrejme spôsobila kazetová munícia. Použitie tohto zakázaného typu zbraní predtým hlásili miestni reportéri a zástupcovia americkej organizácie Human Rights Watch, Kaddáfího vláda však akékoľvek obvinenia kategoricky odmieta.

Režim podľa Kaddáfího syna nespáchal žiadne zločiny

Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Sajf al-Islám v nedeľu vyhlásil, že režim jeho otca nespáchal žiadne zločiny voči Líbyjčanom. V rozhovore pre denník The Washington Post 38-ročný Sajf povedal, že tvrdenia o streľbe líbyjských vojakov na protivládnych demonštrantov sú nesprávne. Absolútne odmietol, že by Kaddáfího sily strieľali do civilistov v obliehanom západnom meste Misráta.

Situáciu prirovnal k predvojnovému Iraku, ktorý podľa mnohých tvrdení údajne vyrábal zbrane hromadného ničenia. "Je to ako so zbraňami hromadného ničenia. Zbrane hromadného ničenia – poďme a napadneme Irak. Civilisti, civilisti – poďme a napadneme Líbyu.

Je to to isté," povedal Sajf al-Islám. Zdôraznil, že on sám priviedol do líbyjskej vlády mnoho reformistov, z ktorých viacerí prebehli na stranu povstalcov a teraz zastávajú významné funkcie v opozičnej Dočasnej národnej rade.

Sajf al-Islám je presvedčený, že za povstaním proti vláde jeho otca je teroristická sieť al-Kájda. USA by preto mali Líbyi v boji proti tejto organizácii pomôcť. "Najväčším problémom sú teroristi. Keď sa ich zbavíme, bude to vyriešené," vyhlásil. Dodal, že po skončení bojov bude rola jeho otca pri riadení štátu obmedzená novou ústavou.

Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné