Dve tretiny občanov sú hrdé na to, čo Slovensko dosiahlo

Dve tretiny občanov sú hrdé na to, čo Slovensko dosiahlo Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Pocit hrdosti na úspechy Slovenska je rovnomerne rozložený medzi ženami a mužmi i vo všetkých vekových kategóriách. O čosi častejší je medzi vzdelanejšími ľuďmi – 77 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním, u tvorivých odborných pracovníkov – 74 percent a rovnako aj u podnikateľov – 74 percent. Najzriedkavejšie ho majú ľudia so základným vzdelaním – 57 percent a nezamestnaní – 49 percent.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý uskutočnil od 3. do 9. novembra na vzorke 1 038 ľudí. Zisťoval v ňom aj mieru identifikácie občanov SR so svojou vlasťou. Ľudí hrdých na to, čo Slovensko dokázalo za obdobie svojej samostatnosti, je v súčasnosti omnoho viac ako v roku 2003 – 66 percent oproti 49 percentám, ale menej ako v roku 2008, keď pocit hrdosti kulminoval – 77 percent.

Cez optiku volebných preferencií hrdosť na úspechy Slovenska dosahuje nadpriemerné hodnoty najmä u prívržencov SDKÚ-DS (81 %) a SaS (75 %), priemerné hodnoty u prívržencov KDH (70 %), Smer-SD (69 %) a SNS (66 %) a podpriemerné hodnoty u prívržencov Mostu-Híd (52 %).


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné