Dzurinda: Slováci rozumejú revolúcii v Líbyi

Dzurinda: Slováci rozumejú revolúcii v Líbyi Šéf slovenskej diplomacie MIkuláš Dzurinda prichádza na konferenciu o budúcnosti Líbye. Londýn, 29. marca 2011.Foto: SITA/APBRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda si myslí, že dozrel čas, aby medzinárodné spoločenstvo pomohlo začať v Líbyi politický dialóg.

Povedal to dnes po stretnutí ministrov zahraničia v Londýne, zameranom na budúcnosť severoafrickej krajiny. "Aby všetci v Líbyi, ktorí cítia zodpovednosť a chcú hovoriť do správy svojej krajiny, mali na to príležitosť, lebo debata je lepšia ako zbrane.

Samozrejme, boli sme veľmi znepokojení tým, že režim Muamara Kaddáfího zabíjal vlastných obyvateľov, a preto sme rozumeli a rozumieme rezolúciám Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov," tvrdí Dzurinda, no dodal, že nastal čas, aby Severoatlantická aliancia vykonala kroky v rámcoch rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ak ešte potrebné sú.

"Medzinárodné spoločenstvo by sa malo usilovať, aby prispelo k čo najrýchlejšiemu upokojeniu situácie a k tomu, aby politická debata zainteresovaných od Bengází až po Tripolis viedla k novému usporiadaniu správy Líbye, pokojnému, takému, do ktorého budú zaangažovaní všetci občania a Líbyjci si budú spravovať svoj štát," dodal Dzurinda.

Šéf diplomacie tvrdí, že do istej miery Slováci rozumejú revolúcii v Líbyi. "Čo sa týka Slovenska, sme pripravení pomôcť takémuto procesu, zrejme aj preto, že sami sme prešli istým procesom od neslobodnej spoločnosti, kde rozhodoval len jeden, k spoločnosti slobodnej, kde si ľudia vyberajú, kto bude rozhodovať. Tieto skúsenosti by sme radi odovzdali rovnako, ako by sme radi prispeli k obnove Líbye," podotkol Dzurinda, ktorý verí, že čas na obnovu Líbye príde čoskoro.

Lídri 40 krajín po konferencii o budúcnosti Líbye. Medzi zúčastnenými bol aj slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Londýn, 29. marec 2011.Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné