Egyptské prezidentské voľby budú najneskôr v novembri

Egyptské prezidentské voľby budú najneskôr v novembri Zosadený egyptský prezident Husní MubarakFoto: SITA/APKÁHIRA 30. marca (WEBNOVINY) – Hlavným základom egyptského práva aj naďalej zostanú princípy islamského práva šaría. V stredu to oznámila dočasná vojenská vláda, ktorá predstavila reformovanú dočasnú ústavu zahrňujúcu zmeny schválené občanmi v nedávnom referende. Nová ústava napríklad neruší zákaz náboženských strán, ktorý platil aj za vlády Husního Mubaraka. Ústavné zmeny tiež okliešťujú prezidentské právomoci a limitujú funkčné obdobie hlavy štátu. Obmedzujú aj právomoci polície.

Člen Najvyššej rady ozbrojených síl Mahmúd Šahín zároveň informoval, že prezidentské voľby sa budú konať "jeden až dva mesiace" po parlamentných voľbách, čo znamená do konca novembra. Vojenská vláda v pondelok oznámila, že parlamentné voľby budú v septembri. Presný termín volieb nestanovili.

Konanie slobodných volieb umožňuje reforma ústavy, ktorú v referende schválili občania. Ústavné zmeny zabezpečia opozičným kandidátom účasť na voľbách a obsahujú opatrenia na zabránenie falšovania výsledkov.

Armáda vládne v Egypte od zosadenia Mubaraka 11. februára, pričom moc po parlamentných voľbách odovzdá novej, civilnej vláde. Prezidentské právomoci bude zastávať do zvolenia nového prezidenta.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné