EÚ dá na Černobyľ ďalších 110 miliónov eur

EÚ dá na Černobyľ ďalších 110 miliónov eur Černobyľ.Foto: SITA/APBRUSEL 18. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia sa zaviazala poskytnúť na dokončenie zabezpečovacích prác v bývalej jadrovej elektrárni v ukrajinskom Černobyli ďalších 110 miliónov eur. Eurokomisár pre rozvoj Andris Piebalgs tento záväzok oficiálne potvrdí na utorkovej tlačovej konferencii v Kyjeve.

Na projekty súvisiace s Černobyľom poskytla Komisia doteraz najväčšiu časť prostriedkov – približne 470 miliónov eur – a to najmä na jadrovú bezpečnosť, ale aj na programy zamerané na poskytovanie pomoci miestnemu obyvateľstvu a na zaistenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre postihnuté rodiny. Na dokončenie hlavných projektov v Černobyli je do roku 2015 podľa EK potrebné získať ešte ďalších 740 miliónov eur.

Predseda komisie José Manuel Barroso otvorí v utorok 19. apríla kyjevský samit o jadrovej bezpečnosti, ktorého cieľom je posilniť globálnu spoluprácu a kapacity s cieľom predchádzať jadrovým haváriám a zmierňovať ich následky. Komisár Piebalgs sa na darcovskej konferencii venovanej Černobyľu takisto zúčastní, aby pomohol získať ďalšie finančné prostriedky, ktoré sú potrebné na dosiahnutie úplnej bezpečnosti
černobyľských zariadení do roka 2015.

Havária v Černobyli sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydareného testu. Z oblasti následne evakuovali asi 200 tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné