Fotograf Robert Vano sa vrátil po 44 rokoch na Slovensko

Fotograf Robert Vano sa vrátil po 44 rokoch na Slovensko Uznávaný fotograf Robert Vano.Foto: Tomáš DurňákBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Nová galéria fotografie a filmu, ktorá vznikne onedlho v Bratislave ako jediná svojho druhu na Slovensku, ponesie meno medzinárodne uznávaného fotografa Roberta Vana.

Pre agentúru SITA to oficiálne potvrdil počas nedávnej návštevy Bratislavy. Práve tu pred 44 rokmi nasadol do vlaku, emigroval, a až teraz sa po prvý raz vrátil do Bratislavy na dlhšie ako pár hodín.

"Niečo tu zostalo a niečo sa veľmi zmenilo, chýba polka mesta a nie je to s čím porovnávať,“ uviedol Vano, ktorý strávil v hlavnom meste niekoľko prácou nabitých dní a zaspomínal si aj na časy, keď pôsobil v Slovenskom národnom divadle. "Do nového mesta chodím vždy so spomienkami na to staré mesto. Teraz bývam v peknom hoteli Gate One, sú tam na mňa veľmi milí a vyzerá to tam fakt krásne,“ dodal, aj keď priznáva, že nepatrí medzi ľudí, ktorí majú radi zmeny a experimenty.

Počas návštevy Bratislavy Vano prezradil prvé informácie o pripravovanej galérii, v ktorej chce ponúknuť priestor, ale aj svoje poznatky a skúsenosti mladej generácii talentovaných fotografov. Ako uviedol, v minulosti boli fotografi obmedzovaní tým, že nemohli fotografovať, čo chceli, teraz sa za nedostupnosťou skrývajú peniaze.

Toto tu chýba, miesto, kde by sa mohli prezentovať mladí ľudia.Robert Vano

"V centrách miest zanikajú národné tradície, v Prahe už nenájdete žiadnu typicky českú hospodu, teraz je to samá indická či japonská reštaurácia. Myslím si, že ľudia sú zvedaví na danú krajinu, na jej jedlo, ale aj folklór či architektúru a rovnako to je aj s mladými talentami,“ povedal Vano. V novovznikajúcej galérii ich bude navyše učiť, ako vyrobiť a predať vlastnú fotku. "Toto tu chýba, miesto, kde by sa mohli prezentovať mladí ľudia. Treba im pomôcť a aj ja by som ich chcel podporiť, aby sa dostali do ďalších galérií a tiež von do sveta,“ vysvetlil s tým, že teraz nemajú mladé talenty šancu uchytiť sa, pokiaľ neodídu do sveta.

Večer s fotografiou

Robert Vano by bol rád, aby sa z galérie, ktorá ponesie jeho meno, stalo miesto, kde sa budú po večeroch stretávať priaznivci fotografie a filmu, aby si mohli vymieňať skúsenosti a nápady. "Najmä po večeroch sú galérie zatvorené, ľudia si nemajú kam zájsť na kávu, schádzať sa a rozprávať o svojich činnostiach. V reštauráciách, ktoré sú v centre, nemôžete sedieť celý večer a máte zlý pocit, že sa vás stále pýtajú, čo si ešte objednáte, kedy zaplatíte,“ vysvetlil.

Okrem toho podľa Vana mnohí fotografi nevedia, čo ďalej s fotkou, keď ju už vyfotia, pretože v škole ich to neučia. "Nevedia, koľko stojí fotka, nemajú vlastnú identitu, nikto im nepovie, že musia fotiť len jednu vec, nevedia, ako rámovať fotografie,“ vymenúva Vano. Je zástancom názoru, že fotiť vie každý, ale problém môže nastať, keď si vyberú zlú techniku, alebo fotku vytlačia jednoducho na domácej tlačiarni.

"Tiež nevedia, ako fotky predať. Všetko, čo vyfotia, skončí v počítači, nanajvýš to vytlačia na tlačiarni, ale to nemôžu ponúknuť galérii. Keď na konci nie je ručná práca, tak je vidno, že o fotení nič nevedia,“ dodal s tým, že by bol rád, aby aj na Slovensku fungovali fotografi ako vo svete, kde sa sám učil niekoľko desaťročí.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné