Gašparovičovi sa nepáčil pojem verejná škola

Gašparovičovi sa nepáčil pojem verejná škola Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič vrátil zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Hlave štátu sa nepáčia názvy verejná škola, verejná materská škola a verejné školské zariadenie.

Slovo "verejná" navrhuje vymeniť za "štátna", aby bola terminológia novely v súlade s pojmami používanými v oblasti výchovy a vzdelávania. Prezident argumentuje, že výraz "štátne školy" používa aj Ústava SR. "Slovo verejný v príslušnom tvare a jeho obsah nezodpovedá označeniu a predmetu činnosti štátnej školy, štátnej materskej školy a štátneho školského zariadenia," tvrdí hlava štátu. Informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

Podľa novely, ktorú schválili poslanci, by mali súkromné a cirkevné školy dostávať minimálne 88 percent z finančných prostriedkov, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy zriaďované štátom či samosprávou. Dvanásť percent, ktoré dostávajú štátne a obecné školy na kapitálové výdavky, nebude štát uhrádzať súkromným a cirkevným školám, ktoré v podstate podnikajú so svojím majetkom. Na mzdy a prevádzku však majú podľa novely dostať tie isté peniaze ako ostatné školy na Slovensku.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné