Grécko hľadá podporu pre spoločné dlhopisy eurozóny

Grécko hľadá podporu pre spoločné dlhopisy eurozóny George PapandreouFoto: SITA/APATÉNY 31. decembra (WEBNOVINY) – Grécky premiér George Papandreou v piatok vyhlásil, že vláda v Aténach sa usiluje o získanie širšej podpory pre myšlienku spoločných dlhopisov celej eurozóny. Nerovnováhy v eurozóne spôsobujú, že niektoré krajiny si na trhoch požičiavajú drahšie ako iné, v dôsledku čoho klesá ich konkurencieschopnosť, napísal Papandreou pre piatkové vydanie denníka Ethnos. Grécko sa preto usiluje o sformovanie aliancie krajín, ktoré podporujú myšlienku spoločných dlhopisov celej eurozóny, dodal premiér.

Emisiu spoločných dlhopisov EÚ ako príspevok k prekonaniu dlhovej krízy navrhli tento mesiac predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker a taliansky minister financií Giulio Tremonti.
Myšlienku tzv. E-bondov kritizuje najmä Nemecko. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble naposledy vo štvrtok odmietol spoločné dlhopisy eurozóny ako nástroj na riešenie dlhových kríz a vyhlásil, že rozdielne prirážky na štátne dlhopisy plnia sankčnú úlohu, zároveň ale motivuje krajiny, aby konsolidovali svoje verejné financie. Slovenská vláda myšlienku spoločných dlhopisov eurozóny odmieta.

Grécko tento rok fakticky stratilo prístup k dlhopisovým trhom po tom, čo sa ukázalo, že skutočné úrovne jeho rozpočtového deficitu a verejného dlhu boli výrazne vyššie, ako uvádzala vláda v Aténach v oficiálnych údajoch. Krajina v súčasnosti čerpá prostriedky z úveru od členských krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) v sume 110 mld. eur.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné