Grécko nerokuje o predĺžení splatnosti úverov na 30 rokov

Grécko nerokuje o predĺžení splatnosti úverov na 30 rokov George PapaconstantinouFoto: SITA/APATÉNY 31. januára (WEBNOVINY) – Predĺženie splatnosti krízových úverov Grécku by krajine uľahčilo obsluhu verejného dlhu, neexistuje však oficiálny návrh predĺžiť splatnosť až na 30 rokov. V pondelňajšom vydaní gréckeho denníka Ta Nea to uviedol grécky minister financií George Papaconstantinou. Predstavitelia EÚ podľa medializovaných informácií rokujú o úprave podmienok splatnosti úverov Grécku a Írsku. Predĺženie splatnosti úverov na 30 rokov ako súčasť širšej stratégie v boji proti dlhovej kríze údajne navrhuje guvernér nemeckej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Axel Weber.

"Je samozrejmé, že existujú úvahy o zlepšení udržateľnosti dlhov v krajinách ako je Grécko prostredníctvom predĺženia splatnosti," povedal minister. Oficiálne návrh predĺženia splatnosti gréckych úverov na 30 rokov však podľa neho "nie je na stole".

Grécko ako prvá členská krajiny eurozóny získalo minulý rok v máji od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) prísľub krízových úverov v sume 110 mld. eur. Írsko získalo v decembri s krízového fondu eurozóny (EFSF) pomoc v sume 80 mld. eur, ktoré majú slúžiť najmä na záchranu bankového sektora krajiny. Obavy, že Grécko nedokáže obsluhovať svoj vysoký verejný dlh, ktorý dosiahne v roku 2013 podľa odhadov 158 % HDP krajiny, spôsobujú, že rizikové prirážky na grécke dlhopisy sa naďalej pohybujú v blízkosti rekordných krízových hodnôt.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné