GREENPEACE: Rok 2010 bol jedným z najúspešnejších rokov

GREENPEACE: Rok 2010 bol jedným z najúspešnejších rokov Greenpeace sa na Slovensku zviditeľnila najmä protestnou akciou proti ropovodu cez Žitný ostrov.Foto: SITA/Peter ŽákovičBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Legislatívne zmeny podnietené petičnou akciou proti plánovanej ťažbe uránu, zastavenie projektu budovania novej uhoľnej elektrárne v Trebišove a presadenie zmeny trasovania plánovaného ropovodu tak, aby neohrozil zásoby pitnej vody na Žitnom ostrove hodnotí environmentálna organizácia Greenpeace ako najväčšie úspechy v roku 2010.

"Rok 2010 bol pre Greenpeace jedným z najúspešnejších rokov. Organizácia pôsobí na Slovensku už viac ako 17 rokov, ale tento rok bol v mnohých ohľadoch jedinečný," zhodnotil riaditeľ organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Podľa neho úspechy environmentálnych kampaní a projektov sú najlepšou odpoveďou tým, ktorí sa neustále snažia spochybňovať význam práce mimovládnych organizácií a všeobecne zmysel občianskej angažovanosti.

Rizman pri hodnotení aktivít štátu považuje obnovenie samostatného Ministerstva životného prostredia SR za mimoriadne pozitívny signál vlády. "Je však pre nás istým sklamaním, že vláda síce formálne obnovila MŽP SR, ale zatiaľ nevyužila príležitosť a nepresadila zásadné systémové zmeny, nerealizovala reformu rezortu a jasne nedefinovala víziu, čo chce štát dosiahnuť v oblasti životného prostredia v krátkodobom a dlhodobom horizonte,“ skonštatoval Rizman.

Greenpeace pri hodnotení vládnych aktivít v roku 2010 považuje za pozitívne napríklad obnovenie prác na príprave zákona o tzv. starých environmentálnych záťažiach, či vládny záväzok zmeniť trasovanie ropovodu Bratislava – Schwechat tak, aby neohrozoval zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove. "Na druhej strane nás negatívne prekvapilo dianie v Štátnej ochrane prírody SR a doterajšia neschopnosť rezortu porátať sa z kauzami, ktoré vznikli počas posledných štyroch rokov,“ uviedol Rizman.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné