Harmonizovaná inflácia v januári stúpla na 3,2 %

Harmonizovaná inflácia v januári stúpla na 3,2 % V medziročnom porovnaní najvýraznejšie v januári stúpli ceny potravín a nealkoholických nápojov.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) v prvom mesiaci tohto roka medziročne stúpli o 3,2 %. Vyplýva to z údajov uverejnených Štatistickým úradom SR. Ešte v decembri pritom medziročná harmonizovaná inflácia dosahovala 1,3 %. Priemerná ročná miera inflácie tak v januári oproti decembru stúpla hneď o 0,3 percentuálneho bodu na 1 %. V medzimesačnom porovnaní ceny podľa harmonizovaného indexu stúpli v januári oproti decembru o 2,1 %, kým v decembri oproti novembru rástli o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie v januári stúpli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 6,1 %. Nasledovali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív s rastom o 5,8 %, vzdelávanie zdraželo o 4,5 %, doprava o 4 %, zdravotníctvo o 3,6 %, rozličné tovary a služby o 3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie a alkoholické nápoje a tabak zhodne o 2 %. Mierny nárast cien zaznamenali aj rekreácia a kultúra o 0,9 % a pošty a telekomunikácie o 0,5 %. Medziročne klesli iba ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 2,3 % a odevov a obuvi o 0,7 %.

Na medzimesačnej báze najväčší nárast štatistici zaznamenali pri cenách bývania a energií o 5,2 %. Ceny dopravy stúpi o 3,3 %, potravín a nealkoholických nápojov o 2,6 %, zdravotníctva o 1,6 %, rozličné tovary a služby o 1,2 %. Hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi oproti decembru o 0,8 %, pošty a telekomunikácie o 0,6 %, rekreácia a kultúra o 0,4 %, vzdelávanie o 0,3 % a nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 0,1 %. V januári oproti decembru klesli iba ceny odevov a obuvi o 1,4 %.

Inflácia na Slovensku vyššia ako priemer EÚ

Medziročná aj medzimesačná inflácia na Slovensku bola v januári vyššia v porovnaní s infláciou v rámci celej eurozóny aj v porovnaní s priemerom celej Európskej únie. Kým v eurozóne bola medziročná inflácia 2,3 % a v rámci celej EÚ 2,7 %, na Slovensku bola 3,2 %. Medzimesačná inflácia eurozóny bola v januári mínus 0,7 % a inflácia celej EÚ mínus 0,4 %. Na Slovensku ceny medzimesačne vzrástli o 2,1 %. Vyplýva to z informácii, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najnižšiu medziročnú infláciu v januári mali v Írsku (0,2 %) a Švédsku (1,4 %). Najvyššia bola v Rumunsku (7 %), Estónsku (5,1 %) a Grécku (4,9 %). Najnižšia priemerná ročná miera inflácie bola v Írsku (-1,4 %), Lotyšsku (-0,7 %) a na Slovensku (1 %). Najvyššiu priemernú ročnú mieru mali v Rumunsku (6,2 %), Grécku (4,9 %) a Maďarsku (4,5 %).

V rámci eurozóny medziročne najviac zdražela doprava (5,1 %), bývanie (4,5 %) a alkohol a tabak (3,7 %). Oproti januáru minulého roka zlacneli odevy (-0,6 %)a telekomunikácie (-0,2 %). Medzimesačne sa v eurozóne najviac zvýšili ceny bývania (1,2 %) a dopravy (1 %). Oproti decembru sa najviac znížili ceny odevov (-13,3 %) a ceny v segmente rekreácia a kultúra (-2,1 %).


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné