Hlasovanie o nedôvere českej vláde bude možno po Veľkej noci

Hlasovanie o nedôvere českej vláde bude možno po Veľkej noci Český premiér Petr Nečas čelí vážnej politickej kríze.Foto: SITA/APPRAHA 17. marca (WEBNOVINY) – Hlasovanie parlamentu o nedôvere českej vláde by sa mohlo uskutočniť v utorok po Veľkej noci. V nedeľu to povedala predsedníčka Snemovne reprezentantov a podpredsedníčka ODS Miroslava Němcová. Hlasovanie o nedôvere vláde iniciovala opozičná Česká strana sociálno-demokratická (ČSSD), pričom žiadosť chce podať v pondelok. ČSSD chce tiež požadovať predčasné voľby.

Ako v sobotu povedal predseda ČSSD Bohuslav Sobotka, česká vláda už tri týždne nerieši nič iné ako vlastné aféry, namiesto toho, aby predkladala návrhy a reformy.

Za predčasné voľby sa vyslovilo 54 percent opýtaných, proti je 37 percent. Vyplýva to z prieskum agentúry SANEP, ktorý zverejnili v stredu. Čo sa týka preferencií, najviac hlasov by vo voľbách dostala Česká strana sociálno-demokratická, ktorú by volilo 34,4 percenta opýtaných. Tradične na druhom mieste je ODS so 17,1 percentami.

TOP 09 by dalo hlas 14,5 percenta Čechov. Strana Veci verejné, ktorá je ústrednou postavou súčasnej krízy, paradoxne v preferenciách posilnila. Volilo by ju 8,4 percenta respondentov. Posilnili aj ľudovci, ktorí by sa opäť dostali do parlamentu s 5,4 percentami hlasov.

Klaus vypísanie predčasných volieb odmieta. Prezident vyhlásil, že kým prijme demisie ministrov, chce mať na stole plán ďalšieho fungovania vlády. Podľa vlastných slov si nepraje opakovanie mimoriadne dlhého bezvládia, ako to bolo v roku 2006, ani absenciu politickej vlády, ako tomu bolo v roku 2010.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné