Igor Lukšič sa stal novým premiérom Čiernej Hory

Igor Lukšič sa stal novým premiérom Čiernej Hory Igor Lukšič v čiernohorskom parlamente. Podgorica, 29. decembra 2010.Foto: SITA/APPODGORICA 29. decembra (WEBNOVINY) – Parlament Čiernej Hory v stredu odhlasoval novú vládu, ktorú povedie bývalý minister financií Igor Lukšič. Jeho kabinet vystriedal tím Mila Djukanoviča.

Expremiér rezignoval minulý týždeň po vyše dvoch desiatkach rokov v čele balkánskej krajiny. Schválenie 34-ročného Lukšiča v pozícii premiéra Čiernej Hory sa považovalo za formalitu. Djukanovič totiž svojho nástupcu odporúčal sám pri podávaní demisie. Na poste ministra financií ho nahradí Milorad Katnič.

Štyridsaťosemročný Djukanovič oznámil 21. decembra, že sa rozhodol odstúpiť zo svojho postu, ktorý s prestávkami zastával takmer 20 rokov. Dlhoročný líder sa taktiež vzdal funkcie predsedu vládnej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory (DPS). Svoje posledné rozhodnutie zdôvodnil splnením svojho poslania v podobe priblíženia balkánskej krajiny k členstvu v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Djukanovič sa stal prvýkrát premiérom v roku 1991 a jeho posledné funkčné obdobie bolo už šieste v poradí. Okrem dlhoročného pôsobenia na čele vlády má za sebou aj štyri roky vo funkcii prezidenta. Djukanovič odišiel z politiky už v októbri 2006, aby sa mohol venovať podnikaniu, vo februári 2008 sa však vrátil v záujme ukončenia vnútorných sporov v jeho strane. Návrat do politiky ho zároveň zachránil pred stíhaním za údajnú spoluprácu s čiernohorskou mafiou pri pašovaní cigariet.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné