Implementácia eHealthu je pozastavená

Implementácia eHealthu je pozastavená Ilustračné foto: SITA/himaabranches.comBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – V súčasnosti je program implementácie informatizácie zdravotníctva na Slovensku pozastavený. Ako ďalej agentúru SITA informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, zároveň sa uskutočňuje jeho vnútorný audit s cieľom pokračovať v programe tak, aby jeho realizácia priniesla čo najširšie využitie a prínosy. "Audit sa zameriava okrem iného aj na minimalizáciu rizík, ktoré sú spojené s realizáciou programu takéhoto významu," dodal rezort.

Podľa vyjadrení bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho pritom niektoré súčasti eHealthu, ako napríklad elektronická knižka, preskripcia či objednávanie mali byť realitou už od roku 2013. V súčasnosti ministerstvo o termínoch hovoriť nechce, zároveň neodpovedá ani na otázky, koľko peňazí sa v rámci informatizácie zdravotníctva zatiaľ preinvestovalo a aké sú plány na rok 2011. "Bližšie detaily budú zverejnené po ukončení auditu," reaguje na všetky otázky rezort.

V roku 2010 sa v rámci eHealthu uskutočnilo verejné obstaranie Národného projektu Elektronické služby zdravotníctva (eSO1) financovaného z prostriedkov programu OPIS. Koncom marca bola na základe výsledkov uzatvorená zmluva s víťazným konzorciom spoločností Ness a Lynx a 1. apríla 2010 bol naštartovaný projekt eSO1. Realizácia programu implementácie eHealth však bola v auguste pozastavená ministrom zdravotníctva, ktorý nariadil interný audit eSO1 ako aj celkového programu implementácie eHealth.

V programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že po dôkladnej analýze rozvinie a naplní program implementácie eHealth v súlade s potrebami slovenského zdravotníctva a stratégiou Európskej únie. Do praxe plánuje zaviesť elektronickú zdravotnú dokumentáciu, Národný zdravotný portál a ďalšie eHealth aplikácie v rámci Národného zdravotníckeho informačného systému.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné