India bude mať v roku 2025 viac obyvateľov ako Čína

India bude mať v roku 2025 viac obyvateľov ako Čína Foto: SITA/APWASHINGTON 29. decembra (WEBNOVINY) – V roku 2025 prekoná India v počte obyvateľov Čínu a podľa odhadov sa tak stane najľudnatejšou krajinou na svete. Vyplýva to z posledných predpovedí, ktoré tento týždeň zverejnil Americký úrad pre sčítanie obyvateľstva (USCB).

Najnovšie odhady, vychádzajúce aj z predchádzajúcich štúdií, predpokladajú, že India bude mať v roku 2025 až 1,396 miliardy obyvateľov. A tým prekoná doteraz najľudnatejšiu Čínu, ktorej tempo rastu obyvateľstva bude podľa predpovedí nižšie. Čína zaviedla v roku 1980 politiku jedného dieťaťa na rodinu. V krajine sa teraz v priemere narodí jeden a pol dieťaťa na pár. V Indii sa pritom priemerne jednému páru narodí 2,7 dieťaťa. Demografické zmeny by mohli ovplyvniť aj ekonomiky oboch ázijských veľmocí, ktoré sú v súčasnosti medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi na svete. V Indii by mali v nasledujúcich rokoch dominovať mladšie narodení, pričom v Číne začnú prevažovať dôchodcovia a nedostatok pracovnej sily.

V celosvetovom rebríčku počtu obyvateľov by sa podľa USCB nemali v budúcnosti uskutočniť ďalšie výrazné zmeny. Na treťom mieste ostanú Spojené štáty, ktorých populácia rastie najrýchlejšie zo všetkých vyspelých krajín sveta. Po USA budú nasledovať Indonézia, Brazília, Pakistan, Bangladéš a Nigéria. Vysoký nárast obyvateľstva očakáva USCB v Etiópii a v Kongu, ktoré má najvyššiu pôrodnosť na ženu (5,4 dieťaťa). Naopak Japonsko, Rusko a Nemecko by mali v nasledujúcich rokoch zaznamenať prudké zníženie počtu obyvateľstva. Japonci sa podľa amerického výskumného úradu v roku 2050 presunú z aktuálnej desiatej pozície až na dvadsiate miesto.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné