Írsko zatiaľ využilo z mimoriadneho úveru od EÚ a MMF 20 %

Írsko zatiaľ využilo z mimoriadneho úveru od EÚ a MMF 20 % Foto: SITA/APDUBLIN 30. marca (WEBNOVINY) – Írsko počas prvých troch mesiacov tohto roka z úverového programu od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) v hodnote 85 mld. eur vyčerpalo 20 % prostriedkov. V utorok o tom informoval na svojej internetovej stránke írsky úrad pre reguláciu finančných služieb. Írsko v novembri minulého roka požiadalo zahraničie o pomoc po tom, ako bolo odrezané od dlhopisových trhov a odvtedy z úverového programu získalo 18,4 mld. eur. MMF poskytol Írsku finančné prostriedky vo výške 5,8 mld. eur a z európskych záchranných fondov, Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a Európskeho mechanizmu finančnej stability (ESFM), krajina získala 12,6 mld. eur.

Regulátor ďalej uviedol, že ďalšie uvoľnenie prostriedkov bude závisieť od potrieb Írska a štvrťročných hodnotení Európskej komisie, MMF a Európskej centrálnej banky. Tieto tri inštitúcie majú v pláne navštíviť Írsko budúci mesiac. Írska centrálna banka zverejní tento týždeň výsledky stresového testovania štyroch svojich bánk. Odhalí tak, akú sumu z 35 mld. eur, ktoré si krajina z úverového programu od EÚ a MMF vyčlenila pre banky, bude potrebovať na ich rekapitalizáciu.

Ak chce Írsko lepšie úverové podmienky, musí viac šetriť

Írsko musí predstaviť viac úsporných opatrení, ak si chce vyrokovať lepšie podmienky medzinárodnej finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF). V utorok to povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. "Ak si chce Írsko vyjednať lepšie podmienky, musí najskôr ukázať, aké dodatočné úsporné opatrenia je schopné realizovať," povedal minister. "Grécko to dokázalo, a preto bolo odmenené zmenou podmienok finančnej pomoci. Írsko tak doteraz neurobilo," dodal.

"Nechcem kritizovať, írska vláda je pri moci ešte len krátko, toto je však jasný predpoklad zmiernenia podmienok," uviedol Schäuble. Írsko sa pokúša znížiť úrokové sadzby pôžičky vo výške 85 mld. eur, o ktorú krajina požiadala na konci minulého roka, aby pomohla krachujúcemu bankovému sektoru.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné