Írsky premiér Cowen odchádza z politiky

Írsky premiér Cowen odchádza z politiky Írsky premiér Brian CowenFoto: SITA/APDUBLIN 31. januára (WEBNOVINY) – Írsky premiér Brian Cowen v pondelok potvrdil, že sa nezúčastní na tohtoročných parlamentných voľbách. Ich presný a definitívny termín ešte nie je známy, očakáva sa však, že šéf írskej exekutívy ich vyhlási už v utorok. "Moja politická kariéra sa vyhlásením týchto volieb blíži ku koncu," povedal pre miestnu rozhlasovú stanicu Midlands 103. "Samozrejme, že takéto rozhodnutia robíte s ťažkým srdcom… Ale je to správne rozhodnutie, pretože strana sa momentálne nachádza v procese prebudovávania," dodal.

Cowen tak reagoval na minulotýždňové rozhodnutie jeho vládneho hnutia Fianna Fáil-Republikánska strana, ktorého delegáti si za svojho nového lídra zvolili 50-ročného Micheála Martina, bývalého ministra zahraničných vecí. Premiér síce krátko predtým v parlamente prežil hlasovanie o vyslovení dôvery, ktoré inicioval Martin, jeho pozícia bola však odvtedy značne oslabená. Martin vládu opustil a spolu s ním odišlo aj niekoľko ďalších ministrov. Cowen by mal napriek turbulenciám vo svojom kabinete priviesť krajinu až k predčasným marcovým voľbám.

Popularita premiéra sa však už dlhšie pohybuje na rekordných minimách. V decembrovom prieskume mu vyjadrilo podporu len osem percent respondentov. Jeho strana je na tom podobne – hlas by jej dnes odovzdalo len 13 percent Írov aj napriek tomu, že ešte vo voľbách v roku 2007 za ňu hlasovalo takmer 42 percent voličov.
SITA/AFP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné