Islamisti chceli zaútočiť na dánsky denník

Islamisti chceli zaútočiť na dánsky denník Dom, v ktorom zatkli islamských radikálov pre podozrenie z útoku na dánsky denník. Kodaň, 29. decembra 2010.Foto: SITA/APKODAŇ/ŠTOKHOLM 29. decembra (WEBNOVINY) – Polícia v stredu zatkla piatich ľudí plánujúcich útoky na noviny, ktoré v minulosti zverejnili karikatúry proroka Mohameda.

Štyroch z podozrivých zadržali v Dánsku a ďalšieho vo Švédsku. Podľa vyšetrovateľov chceli všetci piati vtrhnúť do sídla dánskeho denníka Jyllands-Posten, ktorý zverejnil kontroverzné karikatúry ako prvý. Následne chceli s pomocou zbraní "zastreliť toľko ľudí, koľko bude možné". Dánska tajná služba našla u štyroch zadržaných automatické zbrane, tlmiče a muníciu. Podľa polície išlo o islamských militantov s kontaktmi na medzinárodné teroristické organizácie a v ich prípade išlo o "bezprostrednú hrozbu".

Dvanásť karikatúr zobrazujúcich proroka Mohameda zverejnili dánske noviny Jyllands Posten na sklonku roka 2005. Na začiatku nasledujúceho roka o týchto kresbách informovali islamské médiá a správa vyvolala masové protesty od Maroka až po Indonéziu. Demonštranti podpaľovali dánske diplomatické zastupiteľstvá vo svojich krajinách a bojkotovali výrobky z Kodane. Zamestnancom denníka sa odvtedy viackrát vyhrážali smrťou. Vtedajší premiér a dnes už generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa za zverejnenie karikatúr neospravedlnil.Dom, v ktorom zatkli islamských radikálov pre podozrenie z útoku na dánsky denník. Kodaň, 29. decembra 2010.Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné