KAMBODŽA: Obžaloba žiada pre Ducha doživotie

KAMBODŽA: Obžaloba žiada pre Ducha doživotie Kaing Guek Eav alias DuchFoto: SITA/APPHNOMPÉNH 29. marca (WEBNOVINY) – Žalobcovia žiadajú pre bývalého veliteľa väzenského tábora Červených Kmérov, ktorý dozeral na vyvraždenie 16 tisíc ľudí, doživotný trest. Zároveň požadujú, aby bol Kaing Guek Eav, známejší pod menom Duch, obvinený aj z ďalších zločinov vrátane zotročovania, mučenia či znásilňovania väzňov. Obžaloba požaduje, aby trest nebol v žiadnom prípade znížený viac ako na 45 rokov odňatia slobody. Po pondelňajšom vypočutí obhajoby je podľa žalobcov jasné, že Duch si stále nie je vedomý závažnosti svojich zločinov a preto nemôže byť ani reči o odpúšťaní časti trestu výmenou za jeho ospravedlnenie sa a priznanie si viny.

Eavov obhajca v pondelok pred tribunálom v Phnompénhe vyhlásil, že jeho mandant za nič nemôže, keďže iba plnil príkazy nadriadených. Obhajca argumentoval, že jurisdikcia tribunálu pre zločiny Červených Kmérov sa na Ducha ani nevzťahuje, keďže tento tribunál má podľa stanov OSN súdiť iba vysokopostavených predstaviteľov bývalého režimu, a Eav ním nie je. "Duch bol len drobným úradníčkom, ktorý nemal žiadnu reálnu moc, nemohol prijímať rozhodnutia a robiť nič, čo by sa priečilo nariadeniam zo strany vrchnosti," vyhlásil na súde Duchov obhajca Kar Savut.

Šesťdesiatšeťročného bývalého veliteľa kmérskeho väzenského tábora Tuol Sleng odsúdili minulý rok na 19 rokov za zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustil tým, že riadil v tábore mučenie a popravy približne 16 tisíc ľudí. Obžaloba pritom pôvodne žiadala pre Ducha 50-ročný trest, neskôr ho však o päť rokov znížila s odôvodnením, že obvinený so súdom príkladne spolupracuje a ďalších päť za čas, ktorý si už odsedel vo vyšetrovacej väzbe. O ďalších 21 rokov okresal trest samotný tribunál. Žalobcovia tribunálu vzápätí požiadali o zvýšenie trestu, keďže devätnásťročný trest podľa nich "nerešpektuje dostatočne váhu jeho zločinov".

Duch je prvým a dosiaľ jediným predstaviteľom ultrakomunistického hnutia, ktorého súdili za zločiny spáchané počas režimu Červených Kmérov v rokoch 1975 až 1979. Väzenský tábor Tuol Sleng, ktorému šéfoval, bol najväčším väzenským zariadením na území krajiny. Zadržiavali v ňom približne 16 000 ľudí a väznenie z nich prežili len štrnásti.

Celkovo bolo počas vlády Červených Kmérov povraždených alebo zahynulo hladom okolo 1,7 milióna ľudí. Červení Kméri v rámci boja za novú agrárnu spoločnosť vyvraždili celú inteligenciu a ostatných obyvateľov vyhnali pracovať na polia. Vodca Červených Kmérov Pol Pot sa spravodlivého súdu nedožil, zomrel v roku 1998.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné