Kartel OPEC znepokojuje slabé globálne zotavovanie

Kartel OPEC znepokojuje slabé globálne zotavovanie Foto: heatingoil.comKUVAJT 18. apríla (WEBNOVINY) – Vysoké ceny ropy predstavujú potenciálne veľkú záťaž pre dovozcov, keďže globálne ekonomické zotavovanie je stále krehké. Na stretnutí predstaviteľov odvetvia energetiky blízkovýchodných a ázijských krajín to v pondelok uviedli ropní ministri Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). "Zotavovanie je naďalej nerovnomerné a v mnohých krajinách nezamestnanosť zostáva na neprijateľných úrovniach," povedal saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali al-Naimi. Vyjadril sa tak deň po tom, ako potvrdil, že jeho krajina znížila ťažbu o viac ako 800 tis. barelov denne v dôsledku slabého dopytu.

Ropní ministri OPEC-u uznávajú riziká vyplývajúce z vysokých cien ropy, ale tvrdia, že kartel s tým veľa urobiť nemôže, keďže na dopyt po rope reaguje dostatočná ponuka. Generálny tajomník OPEC-u Abdullah Al-Badri vyzval krajiny, ktoré sú spotrebiteľmi ropy, aby obmedzili špekulantov. Cena ropy rastie od začiatku roka, keďže v arabských krajinách sa rozšírili nepokoje, ktoré viedli k pádu lídrov Tuniska a Egypta a vyvolali občiansku vojnu v Líbyi.

Iránsky guvernér OPEC-u Mohammad Alí Chatíbí pre Reuters povedal, že trh je dobre zásobený ropou s vysokým obsahom síry. "Existuje nedostatok ropy s nízkym obsahom síry, ako je líbyjská ropa, a keďže sa začína motoristická sezóna, dopyt po rope s nízkym obsahom síry je väčší," uviedol.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné