KAZACHSTAN: Nazarbajev odmietol referendum, navrhuje voľby

KAZACHSTAN: Nazarbajev odmietol referendum, navrhuje voľby Nursultan Nazarbayev.Foto: SITA, APASTANA 31. januára (WEBNOVINY) – Kazašský prezident Nursultan Nazarjbajev v pondelok vyhlásil, že nepodporí predĺženie svojho mandátu prostredníctvom referenda, ktoré by nahradilo nasledujúce prezidentské voľby. Rozhodol sa tak po tom, ako kazašská ústavná rada dospela k záveru, že zmeny umožňujúce vypísanie referenda sú v rozpore s ústavou krajiny.

Sporné úpravy 14. januára schválil parlament, Nazarbajev ich však zatiaľ nechcel podpísať a požiadal o preskúmanie ich súladu s ústavou. Dlhoročný prezident navyše oznámil, že parlamentu predloží návrh na vypísanie predčasných prezidentských volieb, čím podľa vlastných slov skráti svoje terajšie funkčné obdobie "o takmer dva roky". Znamená to, že voľby by sa mali uskutočniť už v najbližších mesiacoch.

"Ako hlava štátu musím na seba prevziať celú historickú zodpovednosť," povedal Nazarbajev vo svojom príhovore občanom. "Nemôžem stanoviť zlý precedens pre budúcich politikov. Prijal som rozhodnutie referendum neuskutočniť," dodal.

Nazarbajevov mandát vyprší v roku 2012, zástancovia referenda však predpokladali, že v prípade úspechu bude môcť úradovať až do roku 2020. Podobné hlasovanie sa uskutočnilo už v roku 1995, keď občania rozhodli o predĺžení funkčného obdobia populárneho prezidenta do decembra 2000. Snahy o vypísanie nového referenda však Nazarbajev odmieta. V roku 2007 kazašský parlament zrušil obmedzenie, na základe ktorého sa mohol prezident uchádzať o znovuzvolenie iba raz.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné