Koalícia predvádza smiešne divadlo, konštatuje Sulík

Koalícia predvádza smiešne divadlo, konštatuje Sulík Bez popisuFoto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Koalícia okolo kauzy s budovou pre daniarov v Košiciach predvádza smiešne divadlo, myslí si predseda parlamentu a SaS Richard Sulík. „Všeobecne je to také smiešne divadlo, ktoré tu predvádzame, životnú úroveň to ľuďom nezlepší, škoda komentovať,“ povedal dnes po príchode do sídla SDKÚ-DS, kde koaliční lídri diskutujú o vyústení kauzy.

Sulík kvituje rozhodnutie politikov SDKÚ-DS obrátiť sa so žiadosťou o verdikt o transparentnosti a legálnosti krokov šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka na Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). „Strana SaS predsa tiež požadovala kontrolu NKÚ, toto sa nám pozdáva. Pozrie sa na to NKÚ a uvidíme, ako to bolo naozaj,“ vyhlásil.

Či by mal v prípade preukázaného pochybenia šéfa daniarov Miroslava Mikulčíka odstúpiť aj minister financií Ivan Mikloš však Sulík len naznačil. „Pán Mikloš presne vie, čo to znamená politická zodpovednosť,“ poznamenal.
„Vadí mi to, ale pozrite, taký je život,“ odvetil na otázku, či mu prekáža zákonná, ale predsa len zlodejina. Myslí si, že pre takúto kauzu by nebolo dobré položiť vládu.

Hoci autorita premiérky medzi ministrami podľa Sulíka neutrpí, kauzu daniarov považuje za dobrý precedens, že predsedníčka vlády by nemala zasahovať do činnosti jednotlivých rezortov. „Toto pravidlo je správne a spravíme dobre, keď ho budeme dodržiavať, samozrejme premiérka má právo odvolať ministra a takto by to malo ostať,“ vysvetlil.

Riešenie, ktoré zvolila SDKÚ-DS, podľa Sulíka nie je zametanie problému pod koberec, práve naopak. „Práve tu vidieť o koľko sme iní, že pre takúto jednu zákazku pomaly ide vláda padnúť. Ja osobne mám z toho dobrý pocit, práveže sa to nezametá pod koberec, že sa s tými problémami popasujeme,“ popísal svoj pohľad na vec. Za premiérovania Roberta Fica by sa podľa Sulíka celá vec uzavrela rýchlo s tým, že by vynadal novinárom.

O žiadosti na kontrolu konania Mikulčíka budú poslanci rozhodovať až na riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 17. mája. „Nie je dôvod na mimoriadnu schôdzu. My na rozdiel tento inštitút, ktorý je myslený na mimoriadne situácie, nezneužívame,“ povedal. „Je to za nami, ja si myslím, že to je viac-menej vybavené, otázky o politickej zodpovednosti poprosím smerovať na SDKÚ-DS, život ide ďalej, pozerajme sa dopredu, nesnažme sa z jednej zmluvy vyrobiť vedu,“

KDH a Most majú pochybnosti

S kontrolou NKÚ naopak nie je celkom stotožnený líder kresťanských demokratov Ján Figeľ. „NKÚ nie je vybavený na vyšetrovanie alebo vyjasňovanie súvislostí z politického alebo etického hľadiska. (…) Nie je to prvýkrát, už boli takéto preverovania, ale doteraz to neviedlo k nejakým dôsledným postojom alebo obnovovaniu dôvery,“ nazdáva sa. Ako dodal, vzniknutá situácia škodí predovšetkým SDKÚ-DS, ale cez túto stranu aj celej koalície.

Isté pochybnosti má zrejme naďalej aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. „Ešte sme nepočuli priamo od premiérky ani od predsedu SDKÚ-DS ani od ministra financií tie odpovede, ktoré by mohli naše pochybnosti odstrániť,“ povedal. Od predsedníčky vlády chce počuť, či nevníma postoj SDKÚ-DS ako oslabenie vlastnej pozície.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné